15.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šetří čas i náklady

Hospodařit na plochách, které patřily našim předkům, má bezesporu své kouzlo. Mnohdy se však potýkáme s rozpadajícími se skleníky, fóliovníky či pařeništi. Jediným řešením, pokud to finance dovolí, tak bývá tyto nevyhovující stavby strhnout a na jejich místě vystavět nové, vybavené moderními technologiemi. Takto postupovali i v rodině Kohoutových, která hospodaří v Kvasicích nedaleko Kroměříže.

Že se v rodině Kohoutových z Kvasic dědí zahradnické geny, není pochyb. Děd dnešního majitele Zdeňka Kohouta byl zahradníkem u rodu Thun-Hohensteinů, kteří do roku 1945 sídlili na místním zámku. Po roce 1945 byl zámek na základě dekretů prezidenta Eduarda Beneše zkonfiskován a zestátněn. Došlo k parcelaci ploch a původně zámecký zahradník se na zahradě a necelých dvou hektarech pole pustil do podnikání. To však netrvalo dlouho. V roce 1953 byly plochy s nově vystavěnými skleníky, fóliovníky a pařeništi přidruženy do místního Jednotného zemědělského družstva. Původní majitel se stal vedoucím střediska, po jeho odchodu do důchodu převzala funkci vedoucího jeho manželka.

Hospodaří mladší generace
Po roce 1990 byly plochy v restituci vráceny synu původního majitele Zdeňku Kohoutovi. Po něm převzal zahradnictví jeho syn Zdeněk Kohout mladší. Ten dnes hospodaří na 4,14 hektarech ploch, zčásti v nájmu, zčásti vlastních.
Původní skladba produkce, která zahrnovala 100 procent zeleniny se postupně proměnila a dnes pěstují ze 60 procent květiny a ze 40 zeleninu. Změna výrobní orientace si vyžádala i vybavení novými technologiemi. Staré nevyhovující skleníky, které se v horkých letních dnech přehřívaly a v zimě zase promrzaly, nahradili novými fóliovníky. Jelikož neměli dostatek finančních prostředků, oslovili poradce specialistu, který jim zpracoval žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova. Ihned po schválení dotace v srpnu roku 2009 se v Zahradnictví Kohout pustili do bourání starých skleníků a zároveň bylo vypsáno výběrové řízení na výstavbu fóliovníku. Mezi třemi přihlášenými zájemci vynikal nabízenou cenou i nejlépe zpracovanou administrativou Pavel Schwarz, majitel společnosti Konstrukce Schwarz, s. r. o. Již v září roku 2009 se tedy pustili do výstavby a na konci listopadu došlo k předání nových fóliových krytů. První dekáda prosince přinesla kolaudaci nové stavby.

Automatika je k nezaplacení
Nové kryté plochy pokrývají 576 metrů čtverečních a jsou rozděleny do dvou lodí. Na přání majitelů byly tyto dvě sekce odděleny pohyblivou průhlednou fólií, aby bylo možno udržovat v lodích rozdílnou teplotu. Ušetří se tak na vytápění. Výška fóliovníku ve žlabu dosahuje 4,5 metru, ve vrcholu oblouku potom o dva metry více. Délka je 30 metrů a šířka každé lodi 9,6 metru. K vybavení patří pevné stoly, do každé lodi se jich vejde 11. Ty zde majitel Zdeněk Kohout nechal nainstalovat především z bezpečnostních důvodů, jelikož mezi těmi, kteří se ve zdejším provozu pohybují, jsou i studenti nedaleké kroměřížské Střední školy hotelové a služeb. V rámci tříletého učebního oboru si zde učni oboru Zahradník odbývají svoji praxi. V průběhu školního roku se v místním zahradnictví po týdnu střídají týmy pěti až osmi žáků pod vedením mistra odborného výcviku. Ten žáky vede teoreticky a komunikuje se Zdeňkem Kohoutem ml. o potřebných zásazích v porostu. Nad praktickým provedením zásahů bdí sám majitel zahradnictví.

Text Helena Piková Foto autorka a archiv firmy Zahradnictví Kohout

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 10/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down