08.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání profesních svazů

Přelom roku bývá obdobím hodnocení, posuzování, ale i plánování. Možná i proto volí profesní oborové svazy první měsíce nového roku jako čas svého setkání. V průběhu let se u většiny z nich ustálil termín i místo.

První přicházejí na řadu Školkařské dny pořádané Svazem školkařů SŠ ČR, konané letos již desátým rokem ve Skalském dvoře, příjemném hotelu na Vysočině. Následují je ovocnáři, kdy Ovocnářská unie České republiky (OU ČR) společně s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským (VŠÚO) v Holovousích, sezve všechny zájemce do královehradeckého vzdělávacího centra Aldis. Zdá se, že i ovocnáři jsou s výběrem místa spokojeni, jelikož se zde letos sešli již po 18. Konec ledna patří tradičně zelinářům. I ti nalezli vyhovující místo, a to v olomouckém Regionálním centru. Zhruba o měsíc později pořádají své setkání i floristé a květináři, sdruženi ve Svazu květinářů a floristů (SKF) ČR. Ti se v průběhu let přesunují republikou napříč – rok 2009 je zastihl na mělnické Vyšší odborné škole zahradnické a Střední zahradnické škole Mělník, v roce 2010 se posunuli do Lednice na Zahradnickou fakultu Mendelovy univerzity a rok letošní je zavál do Olomouci.
Za dobu svého působení ve vydavatelství Profi Press jsem měla možnost navštívit postupně všechna jmenovaná svazová setkání. První rok přišli na řadu zelináři, o rok později setkání floristů a květinářů, rok 2010 mě mimo jiné zavál do Skalského dvora na setkání školkařů a letos se kruh uzavřel návštěvou královehradeckého Aldisu a setkání ovocnářů.
Naskytla se mi tak jedinečná možnost jednotlivá setkání nezávisle porovnat a zhodnotit. Jejich průběh bývá podobný. Jejich součástí je vystoupení předsedy svazu, případně jeho zástupce. Věnuje se hodnocení uplynulého roku ve směru ke sledované komoditě a úspěchům profesního svazu. Setkání bývá spojeno se zajímavými přednáškami. Témata jsou ryze odborná či se mohou věnovat problematice zemědělství jako celku. Často zaznívají přednášky na téma dotací a velmi přínosné bývají ty z oblasti ochrany porostů. Mnohé ze svazů v posledních letech zajišťují i zahraniční přednášející, kteří se ochotně podělí o své zkušenosti. Součástí vícedenního programu bývá i valná hromada vedení svazu.
Tato setkání však slouží nejen jako doba k hodnocení, vzdělávání či případných změn v uspořádaní svazu. Jsou možností zastavit se a v klidu, v kruhu přátel a stejně profesně orientovaných kolegů, probrat úspěchy i neúspěchy uplynulého roku. A to nejen ty pracovní. A tak se navazují nová přátelství, oprašují ta starší a diskutuje se o věcech, které s daným oborem souvisí pouze okrajově. Účastník potom odjíždí nabyt energií, nápady a pocitem soudržnosti s těmi, se kterými strávil poslední den či dva. A k tomu by měla tato setkání sloužit především.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down