17.12.2012 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sedmdesátka je pěkný věk

A to nejenom pro člověka. My hovoříme o sedmdesáti letech zahradnického plesu. To je totiž výročí, které se letos slavilo na Žofíně. Nemohly chybět krásně vyzdobené prostory či květinový dort.

Tak jako každý rok byly prostory určené ke shromáždění tanečníků vyzdobeny množstvím rostlinného materiálu a jako každý rok mu vládlo určité téma. Letos, v rámci 70. výročí konání této události, se pořadatelé ohlédli v čase zpět a ústředním tématem zvolili heslo „Tak šel čas ...“.

Dlouhá historie
První Zahradnický ples proběhl již v roce 1928 a pořádala jej Společnost zahradníků společně se Spolkem pěstitelů orchidejí Rosler. V šedesátých letech se pořádání plesu ujal státní podnik Sady, lesy a zahradnictví (SLZ) Praha. V této době byl ples pořádán v obou křídlech tehdejšího Sjezdového paláce Parku kultury a oddechu Julia Fučíka a každou sezonu byly čtyři, vždy v pátek a v sobotu a příští týden opět v pátek a v sobotu. Architektem SLZ byl tehdy Jiří Novotný a hlavním aranžérem byl Václav Danda.
Po roce 1989 se pořádání plesu ujal Jiří First – Květiny First a ples se vrátil zpět na Žofín, kde se s malými obměnami pořádá až dodnes. Jiří First jej společně s agenturou NKL Žofín pořádal celkem osmkrát.
Po Jiřím Firstovi převzali štafetu Jiří Chládek – Zahradnické centrum a Otakar Chládek – Sadovnický a zahradnický servis, kteří ples s agenturou NKL Žofín pořádali sedmkrát. Letos poprvé je přizvali k pořadatelství i Sdružení zahradnických center. Vedle již jmenovaných své umění předvedli i studenti Mendelovy univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici pod vedením Ing. Jiřího Martinka, Ph.D., a Ing. Taťány Kuťkové, CSc., v rámci oblíbené květinové show.

Letem světem historií
O dekoraci v sále Rytířském se postarali pracovníci Zahradnického centra Brabec z Brna Modřic a Zahradnictví U Kopřivů-Šebrov. Jak si poradit s výzdobou na téma první republiky jim radil úřadující mistr České republiky Jaromír Kokeš se svým týmem. Spojovacím prvkem celého sálu i předsálí byly výhonky vrby jívy, které dekoracím dodaly potřebný objem a kterých zde použili na 1200 kusů. V dekoracích dále zpracovali 720 karafiátů, 550 tulipánů a ze zeleně byl nejvíce zastoupen řezaný Asparagus, v počtu 300 kusů. Při sestupu ze schodů vedoucích k Rytířskému salónku nejprve lákala k posezení jívová sedací souprava pro unavené tanečníky představující exteriér této doby. Přes dvě slavobrány se vcházelo do vlastního sálu vyzdobeného dobovými fotografiemi a květinovými dekoracemi.
V malém sále se výzdoba vracela do 70. a 80. let minulého století a připravili ji pracovníci Floracentrum Ferenčík a Zahradnictví Líbeznice. V dekoracích se použily pro tuto dobu nejdostupnější květiny jako karafiáty, chryzantémy a Asparagus. Chybět nemohla ani výrazná zeleň jako jsou listy Monstera či doplňky v podobě alobalu a gramofonových desek. Do výzdoby byly zapracovány i ukázky tehdejší módy.
Vlastní vstupní prostory a schody si vzali na starosti pracovníci společnosti Jiří Chládek –
Zahradnické centrum pod vedením jeho majitelky Sylvy Chládkové. Květinový dort představoval letošní oslavu, jednotlivé taneční páry evokovaly pohled do minulosti a zavzpomínat na plesy minulé se dalo u tabule ve střední části schodiště. Nejčastější květinou zde byl karafiát, a to především z důvodu své vysoké trvanlivosti a stovky hledíků. Stromy rozkvetlé orchidejemi byly vytvořeny z kmenů stromů, dozdobených vzdušnou tilandsií a latami orchidejí. Schodiště rozkvetlo bramboříky, prvosenkami a azalkami.
Hlavní sál, v duchu současnosti, dekorovala Jarmila Pejpalová, majitelka společnosti Floraservis se svými kolegy, společně s aranžérkami ze Zahradnictví Dvořák a syn z Teplic, AZ Garden a Zahradního centra Pardubice. Na výzdobu padlo 1200 kusů řezaných Anthurium ve 14 barevných kultivarech a přes 200 kusů hrnkových Anthurium. Celá výzdoba se pak nesla v duchu této moderní květiny, která především posloužila jako atraktivní výzdoba dvou obřích lustrů. Lustr nad parketem byl vyzdoben květy světlých odstínů – bílá zelená a růžová a druhý byl laděn do teplých odstínů oranžové, červené a hnědé.
Salónek Primátorský představoval budoucnost a připravili jej pracovníci společnosti Zahrada Lisý z Králova Dvora. Ve velice zajímavých květinových dekoracích byly použity orchideje, karafiáty, Anthurium, Agapantus, Cyperus, Eucalyptus a Liatris velice vhodně doplněné stříbrným drátkem a čirou bublinkovou fólií. Celkový dojem byl ještě umocněn perfektním nasvícením.

Květinová show nemohla chybět
Kromě krásných květinových dekorací, které mohli návštěvníci obdivovat doslova v každém koutku žofínského paláce, byl pro ně připraven i zajímavý kulturní program. Velký sál se rozezněl orchestrem Václava Hybše a svůj zpěv předvedl Martin Chodúr. Po nich nastoupilo představení speciální, v režii studentů a pedagogů lednické Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Květinová show na téma „Tak šel čas ...“ nadchla všechny přihlížející. Netradiční pohled do historie představil nejvýraznější módní a taneční vlivy od minulého století po současnost a nezapomnělo se ani na krátký pohled do budoucnosti v rámci půlnočního překvapení.

Text a foto Helena Piková

Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down