Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s. r. o. (VŠÚO) letos slaví sedmdesát let své existence. Jako první velkou oslavu uspořádal koncem října setkání všech současných i minulých spolupracovníků a podporovatelů ústavu, druhý den následovaly Slavnosti ovoce v Holovousích pro širokou veřejnost.
V rámci slavnostního setkání přítomné uvítal jednatel společnosti Ing. Tomáš Zmeškal. Následně Ing. Jaroslav Vácha, druhý jednatel společnosti, krátce zmínil historický vývoj VŠÚO a zejména vyzdvihl holovouské odrůdy třešní, které se pěstují po celém světě. Díky evropské dotaci z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se podařilo v Holovousích v roce 2014 postavit nový komplex pro ovocnářský výzkum. Ústav navíc odkoupil více než sto hektarů zemědělské půdy. Díky tomu a současně s perspektivním týmem odborníků má VŠÚO dobré podmínky pro svou výzkumnou činnost.
Na pódiu v zasedací místnosti ovocnářského institutu se během slavnostního setkání vystřídalo několik gratulantů k 70. jubileu ústavu. Jedním z nich byl i Ing. Václav Ludvík, bývalý dlouholetý ředitel VŠÚO, který připomněl, že na holovouských pozemcích úspěšně hospodařil rod Levenérů až do konce 19. století, od roku 1904 tu pak ovocné sady zakládal velkostatkář František Malínský. Po zestátnění v roce 1948 pozemky přešly pod Československé státní statky Praha a v roce 1951 sem byl umístěn Výzkumný ústav ovocnářský. V roce 1977 byl ovocnářský ústav přiřazen k VHJ Sempra Praha spolu se Šlechtitelskými stanicem ovocnářského zaměření. V roce 1992 vznikla Ovocnářská unie ČR se sídlem v Holovousích, V roce 1997 vznikl VŠÚO s. r. o. Od roku 2006 usiloval VŠÚO v rámci operačního programu EU o výstavbu moderního ovocnářského institutu a v roce 2009 ústav podal první žádost, poté další. Na základní kámen tu poklepali 24. 8. 2013 a v roce 2015 se do nové budovy institutu přemístili výzkumní pracovníci a laboratoře.*
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2021.