04.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šedá stonková hniloba a zasychání pupenů pivoňky (Botrytis paeoniae)

Pivoňky trvalky (bylinné) nebo opadavé keře (dřevité) s jednoduchými až plnými květy různých barev. Většinou jsou zcela mrazuvzdorné. V současné době je známo téměř 40 druhů, které se ve volné přírodě vyskytují v Evropě, Asii a Sev. Americe. Vzhledem k dlouhodobé kultivaci a snadnému křížení není systematika rodu dosud zcela vyřešena.

V zahradnické praxi jsou využívány především bylinné druhy Paeonia lactiflora – pivoňka velkokvětá, P. officinalis – p. lékařská, P. tenuifolia a dřevité P. delavayi – p. Delavayova, P. lutea – p. žlutá, P. suffruticosa – p. křovitá a jejich kříženci a kultivary.

Příznaky infekce
I když jsou pivoňky považovány za nenáročné a vůči chorobám a škůdcům poměrně odolné, mohou být, především ve vlhčích letech, postiženy různými chorobami. Téměř každoročně se vyskytuje šedá stonková hniloba pivoňky. Původce houba Botrytis paeoniae, která napadá stonky těsně pod povrchem půdy a šíří se směrem k vrcholu. Již po vyrašení jednotlivé výhony vadnou a padají v důsledku měkké hniloby báze. Za vlhkého počasí se napadené pletivo pokrývá šedohnědým povlakem konidioforů. V hustých trsech je často napadeno pět i více stonků, a pokud se dotýkají, napadení se snadno šíří. Hniloba postupuje oběma směry, avšak na hlíznatě ztloustlé kořeny bylinných pivoněk ani kořeny dřevitých pivoněk nepřechází. S nastupujícím teplým suchým počasím choroba přechází do klidového stadia. Zahnívající pletiva zasychají, avšak následkem jejich poškození mohou jednotlivé stonky vadnout, ale již nepadají.
Na stoncích napadených houbou, ale i zdravých, často zasychají pupeny květů. Následkem napadení zastavují kališní a korunní lístky, jakož i řapíky květů, již v raném stadiu svůj růst. Květní pupen, případně i 5 – 15 cm stonku pod květem, hnědne a zasychá a za vlhka se pokrývá šedivým povlakem houby. Z napadených pupenů se infekce snadno přenáší na listy, na nichž se od řapíku nebo okrajů či středu listu tvoří nekrotické skvrny, které se za vlhkého počasí velmi rychle zvětšují.
Ochrana
Pokud se hniloba vyskytuje každoročně, je vhodné začít s ochranou ještě před rašením. Podle velikosti trsů či keřů se používá jeden až dva litry fungicidní zálivky (např. Rovral Flo nebo Euparen 50 WP). Pokud je počasí deštivé, nebo byly rostliny silně napadeny, je nutné zálivku po čtyřech týdnech opakovat. Totéž platí i pro podzimní ošetření.
Během vývoje květních pupenů je vhodné rostliny pravidelně kontrolovat. Proti napadení květních poupat a listů se rostliny opakovaně ošetřují stejnými fungicidy od objevení se prvních příznaků. Pupeny musejí být postřikem zcela pokryty. Během května a června se mohou objevit výhony, které i při dostatku vláhy za teplého počasí vadnou. Jsou napadeny plísní šedou a je nutné je odstranit.
Je-li nezbytné odebrat sazenice z napadených rostlin, pečlivě odstraňte půdu z kořenů (obsahuje sklerocia houby) a před výsadbou namočte na hodinu do roztoku fungicidu. Ohrožené porosty není vhodné na zimu zakrývat listím nebo rašelinou, stejně jako je nezbytné vyloučit hnojení chlévskou mrvou nebo hnojivy s vyšším podílem dusíku.
Další houbové choroby
Listy pivoněk mohou být napadeny i jinými houbami, například rzí (Cronartium flaccidum) způsobující rzivost pivoňky. Na listech se tvoří protáhlé hnědé skvrny s fialovým lemem a na rubu mají listy se sloupečkovitá ložiska spor. Septoriovou listovou skvrnitost – šedočerné ostře ohraničené skvrny s purpurovým lemem a blednoucím středem způsobuje Septoria peaoniae. Velké hnědé až modrofialové skvrny na okrajích a špičkách listů, tzv. kladosporiovou listovou skvrnitost, má na svědomí Cladosporium paeoniae.
Na listech pivoněk se mohou objevit také bělavě až sytě žluté kroužky, skvrny či kresby, které jsou způsobeny virem Peony ring spot virus. Protože nejsou k dispozici účinné přípravky na ochranu proti virům, je nezbytné napadené rostliny odstranit a zničit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,
    mám druhý rok rannou pivoňku. Letos měla 8 pupenů. Dvě stopky změknuly a ztenčily se, pupeny určitě nerozkvetou. Sadbu mám od sousedky (naprosto zdravá a krásná rostlina). Letos jsem ničím nehnojila, párkrát jsem ji zalila (u nás je dost sucho). Co mám dělat, abych rostlinu uzdravila?
    Děkuji za ochotu Milena Zuzaníková, Zlín

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down