08.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schizophragma – hodnotná pokryvná a pnoucí dřevina

V mnohých našich parcích a zahradách můžeme vidět mnohaleté doposud málo známé, avšak zdravé a cenné dřeviny, které by zasluhovaly větší pozornost školkařů a sadovníků. Mezi takovéto patří i Schizophragma (klanostěnka), která je množena na školkařském pracovišti VÚKOZ, v. v. i. Průhonice.

Rod Schizophragma S. et Z. (Hydrangeaceae) zahrnuje opadavé pnoucí dřeviny pocházející z východní Asie. V literatuře je uváděno osm druhů. Pro praktické využití ve střední Evropě přichází v úvahu především S. integrifolium a S. hydrangeoides.
Poprvé jsem se setkal s touto dřevinou koncem srpna 1989 při návštěvě arboreta Salaspils nedaleko Rigy v Lotyšsku. Vitální rostlina S. hydrangeoides, introdukovaná známým dendrologem Raimondem Cinovskisem z ostrova Kunashir v souostroví Kurily, popínala kmen borovice do výšky asi dvou metrů na vřesovišti ve světlém borovém lese.
Nejstarší dřeviny u nás jsou vysazené v Botanické zahradě a arboretu Mendlovy university v Brně. V letech 1996–1998 jsme odebírali prvně letní řízky z obou těchto rostlin. Z našeho množení byly vysázeny mj. v Dendrologické zahradě VÚKOZ v. v. i., Průhonice a v Průhonickém parku BÚ AV ČR.

Text Ing. Jiří Obdržálek, CSc., Technologie pěstování dřevin, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice
Foto Sophoan Knorrová 

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2011.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down