22.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sbírka zajistila potravinové bance v Liberci 20 tun zboží, víc než na jaře

Podzimní sbírka zajistila v sobotu potravinové bance Libereckého kraje 20 tun jídla a drogerie, je to víc než na jaře, kdy lidé darovali 18,6 tuny zboží. Objem darů přitom není konečný, minulý týden banka svážela jen z 22 obchodů, kde měla své dobrovolníky. Některé obchodní řetězce jako Kaufland, Billa nebo Penny organizovaly sbírky samy, jde o 17 prodejen a toto zboží se bude svážet až v průběhu příštího týdne. Uvedl to ředitel liberecké banky Josef Vlček.

Před rokem se podařilo v Libereckém kraji získat v podzimním kole 20,7 tuny zboží, dalších sedm tun pak banka svezla z obchodů, kde sbírky pořádali sami. "Štědrost lidí nás překvapila a potěšila, ještě dopoledne jsme počítali, že získáme tak kolem deseti až 12 tun, pak se to ale rozjelo a naši lidé se až do večera nezastavili," doplnil Vlček. Lidé podle něj do košíků potravinové banky darovali jen pár balení, byli ale i takoví, kteří naplnili zbožím pro potřebné celý nákupní vozík.

Podzimní celorepubliková Sbírka potravin, která se v sobotu uskutečnila ve zhruba 1400 prodejnách, vynesla 520 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Před rokem vybrali dobrovolníci 580 tun, při jarním kole putovalo do skladů potravinových bank 431 tun zboží. Podle organizátorů sbírky lidí v nouzi přibývá, meziročně o 35 procent. Důvodem je předchozí koronavirová krize, na kterou navázala vysoká míra inflace a zdražování.

I v Libereckém kraji přibývá podle Vlčka lidí, kteří pomoc potřebují. "Přesouvá se to i do jiných kategorií. Samozřejmě nám zůstávají maminky samoživitelky, rodiny s více dětmi, ale posouváme se teď i do kategorie seniorů, kterých nebylo nikdy tolik, jako je teď," uvedl ředitel banky. Do konce října tak liberecká banka potřebným přerozdělila 274 tun jídla, zhruba o 30 tun víc než v loňském roce. Jen kolem 50 tun byly trvanlivé potraviny, zbytek tvoří potraviny čerstvé, jako je pečivo, ovoce a zelenina a mléčné výrobky, které získává přímo od obchodníků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down