13.07.2011 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Satureja douglasii

Satureja douglasii z čeledi Lamiaceae, je rychle rostoucí, aromatická, víceletá bylina původem se severní Ameriky, dnes rozšířená i v mírných a teplých oblastech světa.
Odrůda ´Indian Mint´ vytváří převislé, kaskádovité výhony s jednoduchými, zakulacenými, asi 2,5 cm velkými, sytě zelenými, žláznatými listy a malé, nenápadné, úžlabní květy, uspořádané v chudých lichopřeslenech. Celá rostlina silně voní po mátě.

Nároky během pěstování
Stonkové řízky s vrcholem i bez vrcholu zakořeňují snadno pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 20 °C během dvou až třech týdnů. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 10 cm nebo po pěti kusech do větších závěsných nádob. K sázení se doporučuje propustný a středně vyhnojený substrát s pH 6,0. Na začátku je teplota ve skleníku 16 až 18 °C, po ujmutí rostlin v květináčích se snižuje na 14 °C.
V průběhu pěstování vyžadují rostliny hodně světla a dostatek vody. Jsou středně až silně náročné na živiny a proto se doporučuje týdenní přihnojování 0,2 až 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem N, P, K.
K podpoře větvení se výhony podle potřeby jednou až dvakrát zaštipují. Ošetření retardanty není nutné. Saturejka je poměrně odolná vůči chorobám i škůdcům. Čas od času se mohou v porostu objevit mšice a při nedostatku čerstvého vzduchu plíseň šedá.
Venku se rostlinám nejlépe daří v polostínu a při rovnoměrném zásobení vodou snášejí dobře i plné slunce a vítr. Za sezónu výhony narostou až do délky dvou metrů.

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice, Foto archiv

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down