23.03.2010 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růst spotřeby biopotravin loni výrazně zpomalil

V důsledku ekonomické krize v loňském roce výrazně poklesla spotřeba biopotravin. Češi za biopotraviny v předloňském roce utratili dosud rekordních 1,8 miliardy korun. Přes několik let trvající strmý růst zájmu se na celkové spotřebě potravin podílely v odhadu necelým jedním procentem. Tento pokles se projevil zejména ve specializovaných obchodech, obchodní řetězce, v nichž uspokojuje svou poptávku po bioproduktech většina zákazníků v Česku, razantní propad nepociťují.

V době nelehké ekonomické situace sáhnou spotřebitelé po tradiční potravině, ceny těch bio jsou totiž stále mnohem vyšší. Podle výsledků v říjnu zveřejněného šetření organizace Pro-bio-liga meziročně vzrostl cenový rozdíl v pražských obchodech o 30 procentních bodů a biopotraviny byly o 140 procent dražší než potraviny konvenční. Podíl biovýrobků od domácích producentů mírně roste, nadpoloviční množství pochází nadále z dovozu.
Do budoucna se očekává opětovné zrychlení růstu spotřeby biopotravin na deset až 30 procent. Rozšiřovat se dále bude také jejich sortiment, do nějž obchodní řetězce stále investují. Přibývají zejména nové privátní značky biopotravin, které v současnosti tvoří zhruba třetinu biosortimentu v řetězcích.
Zpomalení boomu biopotravinového trhu zaznamenali loni výrobci a producenti v celé Evropě. Agentura Organic Monitor odhaduje, že celkový meziroční růst spotřeby biopotravin dosáhl v roce 2009 v Evropě dvou až šesti procent a v porovnání s dvoucifernými růsty v předchozích letech zpomalí. Prodej biopotravin podle odhadů nejvíce zpomalil ve Španělsku a Velké Británii, tedy v zemích zasažených ekonomickou krizí. Naopak ve Švédsku a Dánsku pokračoval v průběhu loňského roku růst trhu dvouciferným tempem, díky větší ekonomické resistenci k recesi a neměnnému přístupu maloobchodníků.

Podle ČTK redakčně upravila Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down