29.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zakázalo dovozy rostlinných produktů z Turecka

Rusko zakázalo od 30. května 2005 veškeré importy ovoce a zeleniny z Turecka kvůli kontaminaci dodávek škůdcem Ceratitis capitata. Pro turecké zemědělce a exportéry to znamená obrovské ztráty. Turecko má dlouhodobé potíže s exportem závadných čerstvých rostlinných produktů do hospodářsky vyspělých zemí.

Rusko zavedlo s platností od 30. května 2005 paušální zákaz importu čerstvých zemědělských produktů z Turecka, který zahrnuje všechny druhy čerstvého ovoce, zeleniny a řezaných květin. Toto opatření vyhlásila Ruská federální služba veterinární a fytosanitární inspekce (Rosselchoznadzor), která zjistila, že turecké exporty byly kontaminovány zárodky vrtule ovocné (Ceratitis capitata).
Ruští představitelé ohlásili, že už v listopadu 2004 kontaktovali tureckou komisi pro zahraniční obchod, kdy přednesli stížnost, byla shledána nepřijatelná úroveň kontaminace ve 30 kontejnerech zemědělských produktů dovezených z Turecka. Ptali se, jak tyto produkty mohly být exportovány bez nutných zdravotních certifikátů a varovali, že všechny importy z Turecka budou zastaveny s účinností od 30. května 2005, pokud nebude zajištěna nezávadnost dalších dodávek. Tento požadavek nebyl splněn, a zákaz byl skutečně od uvedeného termínu vyhlášen. Při ročních tureckých exportech zemědělských produktů do Ruska v hodnotě asi 200 mil. USD bude zákaz vážným úderem pro turecké zemědělce a exportéry. Představitel Unie exportérů sezónních produktů v jihozápadním regionu Antalya Mustafa Satici prohlásil v interview pro turecký ekonomický deník Dunya, že v jeho regionu bude postiženo 50 000 farmářů a jejich ztráty budou činit každý den asi 1,5 mil. USD, dokud bude zákaz platit. Zamoření ovoce škůdci je dlouhodobým problémem tureckého exportu. Například Japonsko zakázalo na několik let dovozy citrusového ovoce a třešní z Turecka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down