02.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko kvůli invazi na Ukrajinu přišlo o účastv Evropském stromu roku

Nadace Partnerství, hlavní organizátor Evropského stromu roku, vyloučila Ruskou federaci ze soutěže Evropský strom roku. V mezinárodní anketě, jejíž hlasování právě dnes vrcholí, soutěží 16 evropských zemí, Rusko zastupoval Turgeněvův dub z obce Lutovinovo v Orelské oblasti.

V průběžných výsledcích se pohyboval okolo 4. místa. Organizátoři krok odůvodnili ruskou vojenskou přítomností na Ukrajině. „V Nadaci Partnerství jsme zděšeni agresí Ruské federace, která vojensky napadla sousední Ukrajinu. Připojujeme se proto k aktivitám směřujícím k mezinárodní izolaci Ruska. S okamžitou platností stavíme Ruskou federaci mimo soutěž v mezinárodní anketě Evropský strom roku,“ komentuje organizátor soutěže Josef Jarý.

Slavný dub panství Spasskoje-Lutovinovo, který je nerozlučně spjat se jménem I. S. Turgeněva, bohužel vzala bouře, ale zůstal v paměti lidí jako přírodní a historický symbol, legendární strom, který udržoval teplo rukou velkého ruského spisovatele. Turgeněvův dub, zasazený podle legendy samotným Ivanem Sergejevičem, byl svědkem pozoruhodných historických událostí a životů slavných osobností.

„Uvedený krok není namířen proti běžným občanům ruským ženám a mužům. Vážíme si všech aktivních občanů Ruské federace, kteří usilují o svobodnou občanskou společnost a ochranu přírody. Nemůžeme však nečinně přihlížet bezprecedentní agresi vedení ruského státu vůči sousední zemi. Vyloučení Ruska ze soutěže je krokem, který je nutné chápat v kontextu mezinárodních snah o izolaci Ruska s cílem zastavit válku,“ doplňuje Jarý.

Vyhlášení výsledků ankety – nyní již bez ruské účasti – proběhne 22. března v Bruselu. Více informací na www.evropskystromroku.cz.*

Zdroj: Nadace partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down