03.06.2011 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rubínová Děčínská kotva

Tradiční soutěž floristů s dlouhou historií dozrála v letošním roce do 40 let svého věku. Reprezentativní prostory poskytl floristům v juniorské i seniorské kategorii již počtvrté děčínský zámek. A protože 40. výročí je opravdu jubilejní, inspirovali se tentokrát organizátoři soutěže v manželském soužití a jako hlavní téma zvolili rubínové výročí svatby, s tématy nezapomněli ani na samotnou Děčínskou kotvu.

Do Děčína se ve dnech 18. a 19. května sjelo 29 floristů z České republiky, Slovenska a také Německa. 14 floristů soutěžilo v juniorské kategorii a 15 v kategorii seniorské.
V obou kategoriích se soutěžilo, stejně jako každý rok, ve čtyřech disciplínách.

Rubínové disciplíny
Junioři, kteří po celou dobu soutěže pracovali v prostorech zámecké konírny, měli za úkol nejprve zhotovit kulatou svatební kytici pro nevěstu rubínové svatby a poté Překvapení z předem neznámého materiálu. Z dodaného materiálu, kterému vévodila slunečnice měli mladí floristé za úkol vytvořit Aranžmá se slunečnicí. Po této práci následovala tvorba kytice vyjadřující 40. výročí Děčínské kotvy a druhý den floristy čekala dekorace slavnostního stolu k výročí rubínové svatby. Seniorskou kategorii hostily reprezentační sály samotného zámku a floristé se hned na začátku zhostili přípravy svatební kytice/dekorace pro nevěstu rubínové svatby. Z neznámého a pro všechny totožného materiálu pro druhou disciplínu Překvapení měli soutěžící za úkol ztvárnit jak si představují Harmonii květin a skla. Třetí disciplínou pro seniory byla kytice k výročí rubínové svatby. Druhý horký a slunečný soutěžní den pracovali seniorští floristé v Růžové zahradě děčínského zámku na poslední disciplíně, kterou byla volná práce na téma Děčínská kotva.

Slavnostní večer
Dvoudenní soutěžní zápolení bylo zakončeno ve čtvrtek slavnostním večerem s předáváním cen. V jednotlivých disciplínách obou kategorií byli vždy vyhlášeni první tři nejlepší floristé. A až na závěr byli vyhlášeni tři nejlepší junioři a senioři a také dva celkoví vítězové. V juniorské kategorii se na celkovém třetím místě umístila zástupkyně Německa Reni Tillig z Dresdner Institut für Floristik an der SBG, stříbrnou příčku obsadil Jozef Zelíska ze slovenské Strední odborné školy záhradnícke v Piešťanech. Nejvíce bodů od členů odborné poroty získal k velké radosti pořadatelské školy Ondřej Čerňák ze SŠZaZe A.E. Komerse, Děčín–Libverda, který se zároveň stal Mistrem České republiky ve floristice v kategorii juniorů. V seniorech obsadil bronzovou pozici Vojtěch Lazecký ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, celkově druhá v pořadí skončila slovenská reprezentantka Veronika Juráková z Kvetinárstva Orchidea v Bratislavě. První místo a titul Mistra ČR ve floristice obhájil loňský vítěz soutěže a reprezentant České republiky na letošním Europa Cupu v Havířově Jaromír Kokeš z AMMI Brno.
Redakce časopisu Floristika také tradičně udělila cenu časopisu, v letošním roce byla vybrána Karolína Flaschková, která soutěžila za Bohemiaseed s. r. o., Praha. Karolína upoutala redakci ztvárněním svatební a gratulační kytice a také Překvapením, jehož provedením se umístila na prvním místě této disciplíny.

Síň slávy
Závěrečný večer byl neopakovatelným z několika dalších důvodů. Poprvé v historii byly z prvotní myšlenky špičkového slovenského floristy Michala Hauta, a za spolupráce s vydavatelstvím Profi Press, Svazem květinářů a floristů ČR a SŠZaZe A.E. Komerse, Děčín–Libverda uvedeny do floristické Síně slávy hned tři výrazné osobnosti české floristiky.

Text Jana Klečková Foto archiv redakce

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down