ŘSD začalo s kácením asi 300 nebezpečných stromů u dálnice D10

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo podél dálnice D10 s kácením a prořezáváním zhruba 300 stromů, které ohrožují bezpečnost provozu. Havarijní stav způsobilo počasí v zimě, zejména silný vítr. Řidiči musí v místech kácení počítat s částečným omezením provozu.

Průjezdný bude pouze levý jízdní pruh, kde je možné jet maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí. Hotovo by mělo být do konce dubna, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Postupné kácení

Kácení a prořezávání zajistí pracovníci firmy téměř na celém úseku dálnice D10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví v obou směrech. Stromy se podle Rýdla dostaly do stavu, kdy už nejsou dostatečně stabilní, aby je tolerovali podél dálničního tahu. Stromy podle něj zatížily nejprve na přelomu listopadu a prosince přívaly sněhu, jejich stabilitu v podmáčeném terénu pak narušil častý vítr. Jde většinou o mladé stromy, zhruba dvě třetiny z nich mají průměr kmene do 25 centimetrů.

Kácení podél D10 zajišťuje deset pracovníků s motorovými pilami, z vysokozdvižné plošiny nebo s lezeckou technikou. Denně odstraní průměrně 50 stromů, pracují mimo dopravní špičku. Místo, kde se kácí, je označené světelnou šipkou. Kácení provádí firma H-Rekultivace, ŘSD odhaduje náklady na stovky tisíc korun. V úseku denně projede kolem 40.000 aut, z toho 20 procent jsou nákladní auta a kamiony.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down