10.01.2015 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozšíření odrůdové skladby rodu Hydrangea

Představení nových odrůd Hydrangea se stalo součástí 31. ročníku mezinárodního školkařského veletrhu Plantarium v nizozemském Boskoopu. Z nově uvedených kultivarů vám představujeme ty, jenž nás nejvíce zaujaly.

Hydrangea paniculata ´Hpopr013´(CANDLELIGHT)

Nový kultivar hortenzie latnaté, oceněný stříbrnou medailí, zaujme krásnými smetanově bílými plnými květy, které se během léta mohou zbarvit do světle růžové. Tmavě červené zbarvení výhonů v kombinaci se smetanově bílými latami dodává rostlině na exkluzivitě. Květenství nesou pevné stonky, rostlina se tak ani za deštivého počasí nerozkládá do stran a zachovává si svůj vzpřímený habitus. Středně zelené listy s výrazným pilováním na podzim opadávají, květenství jsou dekorativní i po odkvětu a mohu krášlit zahradu i v zimním období. Pokud se neprovádí řez, keř může dorůst do výšky až 2 m. Odrůda je plně mrazuvzdorná.

Místo pro výsadbu volíme slunečné či v lehkém polostínu s humózní, mírně kyselou a stále dostatečně vlhkou zeminou. Uplatnění najde jako solitéra či v rozvolněných volných výsadbách ostatních keřů. Působivě vypadavá i ve výsadbě volně rostoucích živých plotů.

Kultivar vyšlechtila belgická společnost Oprins Plant NBV a společně uvedla na trh s nizozemskou firmou Van Vliet New Plant BV z nizozemského Stroe.

 

Hydrangea paniculata ´Polar Bear´

´Polar Bear´ je novou odrůdou  hortenzie latnaté s kompaktním kuželovitým květenstvím limetkově zelených květů, které rychle přecházíëjí do sněhově bílé barvy. Koncem léta se květy barví do růžové. První květy vykvétají v srpnu, rostlina bohatě kvete celé září a říjen, ponechaná odkvetlá květenství jsou na rostlině dekorativní i během zimních měsíců.

Ve volné půdě dosahuje délka květenství 30 až 40 cm. Tmavě zelené listy jsou vejčitého tvaru, z obou stran zdrsnělé. Habitus růstů je vzpřímený. Keř dosahují výšky i šířky přibližně 1,5 m. Jak již název napovídá, odrůda je plně mrazuvzdorná (–25 až 30 ºC). Díky své vysoké dekorativní hodnotě najde rostlina uplatnění jak ve veřejné, tak i soukromé zeleni. Keře vysazujeme solitérně či ve skupinách na  místa, odkud můžeme obdivovat krásu jejich květů. ´Polar Bear´  najde uplatnění i při zakládání volně udržovaných živých plotů. Pokud je rostlina pěstován ve větších nádobách, lze ji použít i k dekoraci teras. Květní laty najdou uplatnění i ve floristice, v čerstvém i suchém stavu. Stanovištní nároky jsou shodné jako u předešlé odrůdy.

Odrůdu vyšlechtěnou A. J. Bregman z nizozemského Hazerswoude uvedla na trh firma Breederplants V.O.F.

Podle materiálů The Plantarium Organization zpracoval Arnošt Jílek

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down