10.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkvetlý Žofín

I letos se na pražském Žofíne setkaly floristické špičky České republiky, aby slavnostně vyzdobili reprezentační zahradnický ples. Kromě toho účastníkům plesu připravili i tradiční překvapení, kterým byly ukázky svatby v zahradnickém duchu. Časopis Floristika byl mediálním partnerem a celé dění zaznamenal.

Historie pořádání zahradnických plesů sahá až do roku 1928. Letošní 64. ročník bohatostí a rozmanitostí výzdoby nešetřil. Žofínský palác na Slovanském ostrově v Praze zářil již z dáli. Návštěvníky vítaly hned u vstupu skupiny naaranžovaných stálezelených keřů obsypané bílým kamením. Foyeru paláce vévodila kašna dozdobená kapradím, mechem a květy narcisů. Schodiště do hlavního sálu bylo proměněno v květinovou cestu. Každý schod lemovaly jarní květy, jako petrklíče, tulipány, čemeřice nebo sasanky. Po stranách visela zelená aranžmá z nakvetlých kalin a kručinek. Královský pohled byl však zakončen lavičkou s loubím, od které se napravo i nalevo rozbíhaly dekorace z kvetoucích azalek a rododendronů, nakvetlých větví zlatice, Keria, vistárie, doplněné kvetoucími rostlinami pěništníků a petrklíčů.
I jednotlivé sály překypovaly nádhernou květinovou výzdobou. V hlavním sále se pódium přímo topilo v množství řezaných květin. Na každém stole bylo květinové aranžmá a vedle pódia stála honosná květinová brána, za kterou byl odstavený nazdobený automobilový veterán. Rytířský sál o patro níž byl odekorován v duchu jara a převládaly zde téměř všechny dostupné cibuloviny. V sále v suterému vytvořili studenti Střední zahradnické školy z Mělníka aranžmá z květin, zeleniny a ovoce. Času na zpracování rostlinného materiálu za přibližně půl miliónu Kč nebylo příliš a tak se zde pracovalo a časného rána až téměř do začátku plesu. Floristé však opět dokázali, že své umění dokonale ovládají a jejich práce má vysokou úroveň. Celková práce na výzdobě přímo v paláci Žofín zabrala dva dny a podílel se na ní padesáti členný tým vedený floristkou Jarmilou Pejpalovou. Ta navrhla i celkovou koncepci a odhadla množství potřebného materiálu. Dále její pozvání přijali Růžena Bubeníčková, Luboš Dobrovolný, Hana Šebestová, Milan Dopita, Pavel Hruška, Lucie Kulmanová, Jiří Boček, Jaromír Kokeš, Petra Pejpalová, Daniela Sedliská, Marie Thýleová, Josef Vorel, kolektiv zahradnického centra Chládek a studenti zahradnické školy v Mělníce.

překvapení večera
Překvapením a zároveň tématem plesu byla svatba. Svatební kytice různých tvarů a z různých materiálů byly vystaveny na stolech v hlavním sále. Rychlá přestavba pódia v mžiku změnila sál v oddací síň s molem, na kterém se představil kompletní svatební průvod. V něm kromě nevěsty a ženicha nechyběli rodiče, přátelé, svědci a družičky. Všichni v nádherných květinových róbách jak jinak než s květinovými doplňky – klopy, klobouky, náušnice, dekolty, závoje a vůbec celková originalita předčila mnohá očekávání. Atmosféru dokreslila podmanivá hudba a na závěr defilé se po sále rozjel starý veterán, který novomanžele odvezl na pomyslnou svatební cestu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down