12.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkvetlý Kaldenhof

Již tradičně se pouze na jeden týden v roce počátkem srpna otevřou brány výzkumného a šlechtitelského centra v Kaldenhofu pro veřejnost. V rámci pořádání týdnu otevřených dveří společností Bruno Nebelung GmbH a Volmary GmbH tak návštěvníci mohli i letos obdivovat celosvětovou nabídku květin a zeleniny přímo na testovacích plochách.

Zkušební stanice

Píše se rok 1988. Společnost Bruno Nebelung GmbH pořádá u obce Kaldenhof nedaleko historického města Münster v Severním Porýní-Vestfálsku první, pro začátek jednodenní, zkušební verzi přehlídky více než 500 odrůd vypěstovaných na vzorkových zkušebních plochách. Cílem je poskytnout zákazníkům názorný a ucelený přehled o nabízeném sortimentu a ukázat, jak rostliny prosperují přímo na stanovišti.

O 25 let později tato tradice, díky narůstajícímu počtu zájemců především ze strany odborné veřejnosti, pokračuje v rozšířené verzi s délkou trvání již sedm dní. Samotná příprava této prezentační akce je velmi náročná. Na zosnování a plánovitém přesném osázení testovací plochy rozmanitými kultivary se podílí zhruba od poloviny května třicet stálých zaměstnanců.

V loňském roce tak ve dnech 4. až 9. srpna měli opět firemní zákazníci spolu s odbornými návštěvníky možnost v Kaldenhofu spatřit průřez schváleného sortimentu a zajímavých novinek letošní, ale i nadcházející sezóny. Stěžejním tématem výstavní akce byly mimo jiné vertikální zahrady či principy a zákonitosti při pěstování na vyvýšených záhonech, kterým byla věnována část doprovodného programu.

 Současné trendy

Na pěstební ploše velikosti zhruba dvou hektarů, kde probíhá testování, jsou prezentovány ukázkové porosty přehledně rozdělené do jednotlivých sekcí.

Vstupní část zaujme atraktivně osázenými mobilními nádobami spolu s přehlídkou závěsných truhlíků. Tyto barevně, ale i výškově sladěné nápadité kompozice mohou návštěvníkům posloužit jako inspirace při jejich vlastních realizacích. Neméně pozornosti je věnováno venkovní pergole doslova poseté mohutnými závěsnými květináči balkónových rostlin.V Německu jsou aktuálním trendem závěsné nádoby osázené tříbarevnými rostlinami (např. Calibrachoa x hybrida, skupiny Calita ´Yellow-Blue-Rose´), které se vyznačují velkou odolností. Vysazené řízkovance neprodukují semena a během jejich kvetení nový květ vždy přeroste ten starý, čímž odpadá nutnost pravidelného odstraňování odkvetlých květenství.

Zajímavé výsadby byly prezentovány v sekci tematických záhonů, po vzoru tzv. selských zahrad. Původní selské zahrady vznikaly často bez plánovitých příprav, byly ryze užitkové, praktické a prosté. Malá políčka osázená v tomto duchu ve výzkumné stanici působila však promyšleným dojmem. Návštěvníci obdivovali nápaditost snoubící užitkovou, ale i dekorativní funkci květin, bylinek a zeleniny. Jednotlivé druhy rostlin zde byly vysázeny podle způsobu použití, ale i nároků, některá políčka byla navíc laděná do jednoho tónu barvy. Neméně poutavé se staly výsevy planých květinových směsí v zadní části areálu, jejichž složení je inspirováno květnatými loukami. Tyto porosty nevyžadují velkou péči a dodávají přírodním zahradám, ale i plochám ve veřejné zeleni osobitý šarm. V nabídce jsou k dispozici směsi pro hobby (převážně letničky), ale i profi (trvalky, bylinky) trh výstižných názvů jako jsou: Last minute, Karnevalová směs, Květinová zástěna, Ráj hmyzu apod. (více informací o těchto směsích vám přineseme v jednom z následujících čísel).

 Novinky nadcházející sezóny

Největší část plochy je věnována výsadbám rostlin určených k záhonovému použití. Od každé prezentované odrůdy, převážně kvetoucích rostlin či zeleniny, je vysázeno vždy několik kusů, které jsou během vegetační doby ošetřovány standardním způsobem.*

Text a foto Jana Lapáčková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down