20.06.2006 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkvetlé radovánky ve Welsu

I jinde než v České republice se zahradníci probouzejí. Malebné městečko Wels, které hostí jednu z nejhezčích zahradnických výstav v Rakousku, naštěstí leží nepříliš daleko za hranicemi. Například pro obyvatele Českých Budějovic je to sem o poznání blíž než třeba do Lysé nad Labem, dějiště jarní výstavy Zemědělec. A protože Evropská unie už téměř nezná hranic a podobné akce jsou přínosné i pro české zahradníky, rozhodli jsme se vám návštěvu veletrhu přiblížit. Možná se do Welsu napřesrok sami vypravíte.

Výstava Rozkvetlé Rakousko (Blühendes Osterreich) proběhla ve dnech 31. 3. – 2. 4. a na rozdíl od nedávných mrazíků jí už přálo doslova aprílové počasí. Ale pojďme si nejprve říci několik čísel, která více napoví o velikosti veletrhu. Třídenní akce se zúčastnilo na pět set vystavovatelů z celkem osmi zemí. K dispozici měli přes 14 tisíc metrů čtverečních, venkovní prostor a sedm výstavních hal. Konala se také prestižní soutěž v aranžování květin – Pohár rakouských floristů, jejíž finále bylo poprvé po 35 letech přístupné veřejnosti.
Biopěstitelství především
Cílem každého organizátora výstavy je samozřejmě udělat co nejlepší dojem na návštěvníka a zajistit, aby se nenudil. Jedině v takovém případě totiž přijde znovu a řekne o akci svým kamarádům, známým a obchodním partnerům. Pro letošek si jarní přehlídku květin připravilo Městské zahradnictví ve Welsu, vidět bylo možno také ukázkovou realizaci na téma Radost na zahradě nebo třetí welský trh s rostlinnými raritami nabízející všechny možné druhy rostlin od málo pěstovaných trvalek, přes keře, bylinky až po kaktusy, vodní rostliny, masožravky a orchideje. Jedním z mediálních partnerů veletrhu je rádio ORF Oberösterreich v roli jakéhosi moderátora celé akce. Na pódiu pod duhou vytvořenou z květin tak byla vyhlášena například balkónová rostlina roku 2006. Stala se jí světová novinka, Verbena s příznačným pojmenováním Honzík a Markétka. Rostlina se vyznačuje dobrou odolností vůči výkyvům počasí a především bohatým kvetením ve dvou barvách – modré a burgundské červené – současně (odtud její pojmenování). Je vhodná k pěstování především na světlých místech balkónů a teras. U mikrofonu rádia ORF se kromě známého rakouského biopěstitele Karla Plobergera vystřídali i další zahradničtí odborníci. Předmětem jejich vystoupení bylo předat posluchačům co nejvíce rad, tipů a triků využitelných při tvorbě a obhospodařování vlastních zahrad. Z témat lze namátkou uvést koupací jezírka, biozahrada na malém prostoru nebo ozelenění vnitřních prostor. Představeny byly i nové odborné zahradnické publikace.
Pohár rakouských floristů
Nejlepší floristé z celého Rakouska bojovali o pomyslnou korunu v průběhu pátku a soboty. Soutěže se zúčastnilo celkem patnáct floristů z osmi spolkových zemí a jejich úkolem v průběhu prvního dne bylo zhotovit květinové aranžmá včetně přízdoby stolu na téma Příroda – napětí mezi pohybem, strukturou a barvou. Průběhu prací mohli návštěvníci veletrhu po celou dobu přihlížet. A díla vznikala opravdu zajímavá! Inspirací byla tvůrcům nejčastěji roční období, mezi nimiž dominovalo jaro nebo třeba starý nábytek.
Sobotní část klání se sestávala ze tří úkolů – vazby kytice dle vlastního nápadu, vazby svatební kytice a aranžmá překvapení, které museli soutěžící zhotovit za 45 minut na pódiu přímo před zraky diváků. Měli přitom naprosto shodné podmínky, k dispozici měli totiž stejný materiál. Ihned po poslední soutěžní disciplíně byl vyhlášen absolutní vítěz, nejlepší rakouský florista roku 2006. Stal se jím Andreas Stern ze štýrského Feldbachu, jehož páteční dílo bylo inspirováno obdobím baroka. Druhé místo obsadila Marianne Thurnerová z Riegersburgu (Burgenland) a třetí byl Christian Platzner ze St. Magdalenu v Korutanech.
Dojmy z výstavy
Návštěvu welské výstavy lze označit za velmi přínosnou a inspirující. Zajímavé byly zejména ukázky realizací zahrad. Přestože české výstavy sortimentem i kvalitou nabídky odpovídají akcím západoevropským, stále se ještě máme do učit – zejména co se týče služeb a pomoci návštěvníkům. Ve Welsu bylo kromě parkovací plochy na kolo možno zdarma využít hlídání dětí nebo si pro staršího či tělesně postiženého občana zapůjčit kolečkové křeslo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down