15.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovory s aktéry soutěže Victoria Regia

Zeptali jsme se Ing. Marty Rybové - hlavní organizátorky soutěže Victoria Regiia, Elišky Váňové -
Vítězka soutěže v kategorii zahradnických škol a Kataríny Laluhové - vítězky soutěže v kategorii profesionálů A.

Ing. Marta Rybová
Hlavní organizátorka soutěže

Soutěž Victoria regia připravujete již 11 let. Co to obnáší?
Příprava má několik etap. Příprava začíná před Vánoci diskusí a plánováním témat na příští rok. Snažíme se, aby se témata neopakovala a byla dostupná pro zahradnické školy. Důležité je zapojení fantazie. Této přípravy se účastní se hrstka skalních. Během roku se sejdeme ještě čtyři krát.

Kolik času věnujete propagaci?
Každý rok se snažíme propagaci inovovat a zlepšovat. Věnujeme tomu velkou pozornost. Odezva je lepší ze strany návštěvníků, menší ze strany soutěžících.
Letos jsme rozeslali asi 2000 kusů pozvánek do všech významnějších velkoobchodů (Žilina, Košice, Banská Bystrica, Bratislava). To by mělo pokrýt většinu odběratelů květin a floristického materiálu.
Druhou vlnu propagace jsme zaměřili na média. Oslovili jsme televizi Markíza – měli jsme v raním vysílání tři vstupy, ve kterých se propagovaly disciplíny a květinové korzo. Také na druhém programu slovenské televize nám odvysílali pozvánku a v regionálním vysílání televize JOJ jsme měli upoutávku sestříhanou z minulých ročníků. Upoutávky ve formě plakátů jsme měli i v autobusech na SAD a samozřejmě nevynechali jsme ani místní periodika. Také žáci školy vyvěšovali plakáty v místě svého bydliště.

Co vás na této práci těší?
To je těžká otázka. Asi to, když se zde v této náročné době mají možnost setkat lidé, kteří umí zacházet s floristickým materiálem a květinami a dokáží je zpracovat do krásného estetického celku. Jsem učitelka a mojí odměnou je když vidím, že se studenti během studia něco naučili. Že tento obor nestagnuje, ale stoupá nahoru.

Co byste si přála do budoucna?
Více zapálených lidí. Victorii regii považuji za vlajkovou loď školy. Cílem této soutěže je, aby se jí zúčastňovalo více floristů z praxe.Těch, kteří denně pracují v běžném květinářství.

Proč je kategorie B obsazená slaběji?
V kategorii A jsou bývalí účastníci, kteří často soutěží už od střední školy. Kategorii B jsme otevřeli pro rozvoj floristů a květinářů, kteří se zabývají každodenní floristikou. Osobně si myslím, že ti zatím těžko nalézají odvahu se zúčastnit, ale věřím, že časem se to změní a oni pochopí, že i toto je pro jejich rozvoj a celkový úspěch důležité.

Jak jste spokojená s umístěním svých žáků?
Byli ohodnoceni přiměřeně svému výkonu. Trošku jim chyběla preciznost a elegance u venkovních aranžmá. Mrzí mě, že někteří účastníci si často nepřečtou pořádně propozice - pokud něčemu nerozumí, mají se zeptat. Pak se stane, že někteří nesplňovali soutěžní kritéria.

Eliška Váňová
Vítězka soutěže v kategorii zahradnických škol

Co pro vás vítězství znamená?
Velký úspěch, protože na Děčínské kotvě jsem se umístila na třetím a tady prvním místě.
Jak dlouho jste se připravovala?
Připravovala jsem se už o prázdninách, kdy jsem začala postupně vymýšlet jednotlivá aranžmá. V zadání byla koláž ze sušených listů, takže jsem si je musela nasbírat. Intenzívní byl hlavně týden před vlastní soutěží. Ve škole nám nechali volnou ruku, takže jsme mohli bez omezení realizovat své nápady. Materiál zajistila škola.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Jsem ve 4 ročníku specializace floristika. Chci se přihlásit na Zahradnickou fakultu LZLU v Lednici. Mým snem je vlastní květinářství nebo floristický obchod.
Vaše oblíbené barvy a květiny?
Růžová, oranžová, červená, spíše teplejší, veselé barvy, které vytváří pocit hřejivosti.
Mám ráda luční, nebo obecněji domácí rostliny, nemusím moc exotiku.

Katarína Laluhová
Vítězka soutěže v kategorii profesionálů A

Účastníte se soutěže poprvé?
Ne, jsem zde již podruhé a i letos se mi povedlo zabodovat. Loni jsem zvítězila v kategorii Profesionálové B, letos pro změnu v kategorii A.

Očekávala jste první místo?
Ne, protože jsem neměla tolik času na přípravu, kolik jsem si přála. Účast v soutěži je náročná hlavně z časového hlediska, my květináři máme pořád co dělat, ale v hlavě jsem se připravovala delší dobu. V konkurenci zúčastněných jsem jako favorit necítila.

Jak dlouho se floristice věnujete?
Jsem absolventkou pomaturitního studia na SZaŠ Piešťany, obor Vázání a aranžování květin. Prošla jsem několika obchody a nakonec jsem zakotvila v bratislavské Orchideji, která mi dala v aranžování nejvíc. Můj šéf Ing. Michal Haut se snaží své zaměstnance v těchto činnostech podporovat a šanci zúčastnit se takové klání má u něj každý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down