25.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rostlina na duben 2022: Symbol Českého středohoří

Dubnovou rostlinou s příběhem se stává další z poslů jara. Jedná se o chráněný druh, který se sice vyskytuje vzácně, ale dostal se až do znaku Českého středohoří...

Rostlinou na měsíc duben se stává koniklec otevřený (Pulsatilla patens). Tuto kriticky ohroženou rostlinu se nám poštěstilo vyfotografovat ve volné přírodě v Českém středohoří koncem března. Koniklec otevřený je vytrvalá rostlina, která roste na teplých, slunečných a suchých stanovištích. Námi vyfocený exemplář roste ve skalní štěrbině. Celá rostlina je hustě pokrytá chlupy, které ji chrání před vnějšími podmínkami (hlavně před slunečním zářením).

Koniklec otevřený vykvétá koncem března až počátkem dubna nádhernými modrofialovými květy. Pokud se pozorně podíváte do květu, můžete vidět, že obsahuje mnoho tyčinek se žlutými prašníky uspořádaných do spirály a uprostřed květu najdeme mnoho pestíků s fialovými bliznami. Jeho stanoviště výskytu ve volné přírodě jsou vzácná a většinou se o ně musí pečovat vhodnými zásahy. Především je nutné příslušné lokality čistit od náletových dřevin ideálně pastvou ovcí a koz. Pokud v přírodě narazíte na koniklec, určitě ho netrhejte a ani se ho nepokoušejte přesadit. 

Zdroj: UEB AV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down