Uplynulý rok byl pro zemědělce ekonomicky nejnáročnější od vstupu Česka do EU v roce 2004. Zemědělce trápily zejména vysoké náklady a nízké výkupní ceny, nepomohla jim ani politická situace, řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Důsledkem je podle něj rostoucí podíl zemědělců ve ztrátě a prodávání podniků. Letošní rok byl ale podle Pýchy pozitivní například v tom, že se poprvé po dlouhé době zemědělcům začala vyplácet živočišná výroba.
"Přetrvávají pořád vysoké náklady a ceny zemědělců klesaly 16 měsíců v řadě, a to vyvolalo obrovský stres," řekl Pýcha. Podle něj už loni část zemědělců skončila ve ztrátě a data, která svaz zveřejní v lednu, potvrdí dramatický kontinuální pokles hospodářského výsledku a ziskovosti. "Podíl zemědělců, kteří jsou ve ztrátě, roste," dodal s tím, že ekonomický pokles nejvíce zasáhne střední zemědělské produkční podniky.
Také agrární ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity tvrdí, že po úspěšném roce 2022 nastal pokles zisku. "Nicméně stále české zemědělství vykazuje solidní zisk," podotkl.
Za složitý označil uplynulý rok také agrární analytik Petr Havel. Situaci zemědělců podle něj nepomohl průběh počasí, například jarní mrazy a expanze hrabošů či letní povodně. Vliv měla také redistributivní platba, tedy dotace na prvních 150 hektarů půdy, kvůli které největší zemědělské podniky čerpaly nižší dotace. Havel dodal, že zemědělcům také rostly náklady na mzdy a zvýšila se daň z nemovitostí.
Pomůže menší byrokracie a dotace
V příštím roce ale Havel i Maier očekávají mírné zlepšení oproti letošku. "Myslím si, že v roce 2025 české zemědělství dosáhne obdobného zisku ve výši asi devíti miliard korun jako v roce 2021, což je taková průměrná výše zisku českého zemědělství," řekl Maier. Podle Havla v příštím roce pomůže také avizované navýšení dotací do zemědělského sektoru a pozitivně hodnotil také postupné snižování byrokratické zátěže a vyšší aktivitu ministerstva zemědělství.
Podle Pýchy byl uplynulý rok úspěšný pro živočišnou výrobu. "Zemědělec, který má živočišnou výrobu, tak má ty příjmy rozložené v celém roce, což je pozitivní. A v letošním roce přetrvávala dobrá situace u vepřového masa, které několik let bylo pod obrovským ekonomickým tlakem," uvedl Pýcha. Pozitivní je také, že v říjnu po 16 měsících přestaly klesat ceny zemědělců, uvedl. Pokud by podle něj ceny rostly i nadále, uvolnilo by to ekonomický tlak na zemědělce.
Pýcha ale zároveň upozornil, že na některých farmářích je znát rezignace, protože je čekají nová opatření, například proti erozi nebo odlesňování, a obávají se budoucnosti, což vede k prodávání podniků. "Jen tady řešíme nějaké změny legislativy a vůbec nemáme čas zajímat se o to, co je na tom poli, protože pořád řešíme byrokracii a nějakou legislativu. Ten systém motivuje zemědělce, aby čím dál tím méně produkovali," upozornil Pýcha. V příštím roce je podle něj nutné jednat s vládou, pokračovat v debyrokratizaci a zaměřit se na budoucí strategii zemědělství.
Zdroj: ČTK
Úvodní ilustrační foto Daniela Urešová