Rohový systém zastavění rodinných domů dovolí lépe využít pozemky

Jak co nejšetrněji využít pozemek a přitom z něj vytěžit maximum? Právě to bylo základní otázkou při návrhu 16 nízkoenergetických domů v Újezdě nad Lesy. Řešením je jejich rohové umístění. Tímto způsobem se domy stavěly již před stovkami let. Zároveň tím také vytváří náves, která se stane sdíleným veřejným prostorem.

Návrh řeší nový obytný soubor v Újezdě nad Lesy. Jedná se celkem o 16 nových rodinných domů, z toho osm samostatných domů a čtyři dvojdomy. Dvojdomy tvoří frontu stávající hlavní ulice, samostatné domy jsou umístěné v druhém plánu a vytváří náves, které je jejich sdíleným veřejným prostorem.

Domy jsou navrženy ve třech rozměrových standardech – samostatné domy A, B a menší dvojdomy C. Všechny domy mají moderní design, vysoký standard vybavení a jsou zároveň energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Nabízí jak vytápění technologií tepelného čerpadla nebo plynem, domy A a B jsou navíc vybaveny podlahovým vytápěním. S ohledem na aktuální téma nedostatku vodních zdrojů byla také u každého domu vybudována retenční nádrž na dešťovou vodu. V případě zájmu ze strany klienta lze dům osadit solárními panely či zajistit dobíjecí stanici pro elektromobil.

Jako i v jiných projektech, řeší architekti jak nabídnout rodinný dům s vlastní zahradou a přitom šetřit půdou. Rohový systém zastavění v případě samostatných domů dovolí lépe využít pozemky. Zatímco běžný pozemek má rozlohu 800 nebo 1000 m², v tomto návrhu mají polovinu i méně. Domy tvoří ucelený obytný soubor, opticky rozdělený na dvě části. První část tvoří osm domů umístěných podél nově vysazené lipové aleje v ulici Staroújezdská. Druhá část projektu je tvořena osmi samostatně stojícími vilami, které svým rozmístěním vytváří charakteristický prvek projektu – náves. Tento unikátní prostor s parkovou úpravou je jako dělaný pro setkávání i odpočinek pod vzrostlými stromy.

Autor:Pavel Hnilička, Marek Řehoř, Ondřej Smetana, Jakub Hoffmann, Petr Bočan
Spolupráce:Jiří Opl
Řešené území:2,07 ha
Klient:soukromá osoba
Studie:2017
Realizace:2022

Zdroj: Domy pod lípou, Pavel Hnilička, Architects + planners*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down