08.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rohanský ostrov se opět stane ostrovem a vznikne tu nový přírodní park

Území od Hlávkova mostu až po špičky Libeňských kos se v následujících letech výrazně promění. Přispěje k tomu vyhlášení mezinárodní soutěže na revitalizaci oblasti, které připravil IPR společně s Magistrátem hl. m. Prahy. Jedná se o území 56 hektarů podél řeky Vltavy, z nichž naprostá většina je nezastavitelná.

Budoucí rozvoj by měl respektovat historii místa, vycházet z jeho charakteru a odrážet divoký ráz tamní krajiny. Území 56 hektarů podél levého břehu pražského meandru, známé jako Rohanský ostrov, v těsné blízkosti Karlína a Libně projde postupnou proměnou. Podoba, do jaké se během příštích let bude celá oblast přeměňovat, vzejde z mezinárodní soutěže, kterou právě vyhlašuje Institut plánování a rozvoje (IPR) spolu s Magistrátem hl. m. Prahy. Vznikne tu i nové rameno řeky, čímž dojde k obnovení ostrova, který tu býval po staletí, ačkoli na jiném místě. Cílem projektu je realizace přírodního parku na řece, jenž propojí město a člověka s vodou, ale zároveň bude chránit Pražany před povodněmi.

Územní plán Prahy už od roku 2008 počítá s tím, že na místě vznikne odkopáním zeminy nové rameno řeky a záplavový park, který bude součástí protipovodňové ochrany. Cílem je snížit při povodních hladinu Vltavy i rychlost proudu v centru města. V prvních dvou etapách, které mají již stavební povolení, budou vykopány dvě tůně, podstatná je ovšem také třetí etapa, která obě tůně propojí v samotný kanál. Rohanský ostrov se tak vrátí do své původní podoby a opět se z něj stane ostrov, ačkoli na jiném místě.

Zdroj: Magistrát hl.města Prahy

Foto: IPR*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down