Rodinné zahradnictví s přidanou hodnotou

Malá jihočeská vesnice Střítež u Volyně ukrývá prosperující zahradnictví s vlastní květinářskou produkcí. Balkonové květiny na jaře a chryzantémy na podzim vyhledávají zákazníci nejen z jižních Čech, ale de facto ze všech koutů tuzemska. Výjimkou nejsou ani příchozí z Karlovarska nebo z Brna. V čem tkví tajemství úspěchu zahradnictví s více než třicetiletou tradicí? Zákazníci sem jedou nejen za nákupem kvalitních rostlin, za inspirací pro svou zahradu, ale i za oddychem od každodenního shonu.

Spokojení zákazníci jsou pro zahradnictví nejlepší reklamou, doporučují je pak dále, a to majitelé dobře vědí. Proto není náhodou, že získalo zahradnictví v roce 2008 ocenění Spokojený zákazník jihočeského kraje od Sdružení českých spotřebitelů, o.s. Vedle sortimentu kvalitních sezónních rostlin s rozmanitými druhy balkónových květin, letniček a dvouletek, nabízí rovněž trvalky, skalničky, bylinky a pokojové květiny, dále ovocné i okrasné dřeviny a na jaře zeleninovou sadbu. Doplňkově prodávají také truhlíky a květináče, obaly na květiny a vázy, substráty a hnojiv apod.

Zahradnictví provozují manželé Václav a Alena Boškovi spolu se synem Davidem s manželkou. Celkem je zde sedm zaměstnanců a dva až tři brigádníci. Majitelé zahradnictví postupně rozšiřují a budují podle finančních a časových možností. Historie současné podoby zahradnictví na pozemku za obcí se píše do roku 1999, ale jeho prvopočátky na vlastní zahradě sahají až do roku 1983.

Na počátku vybudovali majitelé třicetimetrový fóliovník, dutinkový skleník, fóliovník a prodejnu s rozlohou 500 m2 a prostor pro prodej okrasných rostlin (700 m2). Původní plochu na dvou hektarech rozšířili na současných osm. Zhruba čtyři hektary zahrnují ukázkové okrasné výsadby, okrasná jezírka, ohrady pro chovaná zvířata, louku a pěstební plochu s netkanou textilií pro chryzantémy. Nedávno se pustili se i do pěstování vánočních stromků – Picea pungens a Abies nordmanniana.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down