27.07.2016 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinné vinařství jde cestou moderních technologií

Malé rodinné vinařství Antonín Kňourek nesoucí jméno svého majitele patří do regionu Mikulovské vinařské oblasti. Vyrábí tady vysoce kvalitní jakostní, převážně bílá a růžová vína, v menším rovněž červená. Osmdesát procent produkce pochází z hroznů z vlastních vinic v okolí Březí. Celkem Ing. Antonín Kňourek s manželkou Janou obhospodařují čtyři hektary vinic, práci jim usnadňuje nový traktor John Deere 5085GF.

Ing. Antonín Kňourek pokračuje v rodinné tradici, v pořadí je již čtvrtou generací, ale vydal se svou vlastní cestou. Vína začal vyrábět v roce 1998, řadu let pro něj byla produkce vína koníčkem při zaměstnání. V roce 2010 postavil vlastní vinařství a od roku 2014 tu s manželkou pracují na plný úvazek. Práce na vinici zastane rodina, brigádníky využívají jen na některé práce na vinici. Inspiraci načerpal u rakouských vinařů, jejichž tradiční rodinná vinařství nepřetržitě fungují sto i více let. „Chceme být rodinným vinařstvím, ne firmou s mnoha zaměstnanci,“ vysvětlil Ing. Kňourek. Vinařství ukrývá kromě sklepního hospodářství také pět apartmánů pro hosty a nechybí ani stylové posezení.

Viniční tratě se nacházejí na Liščím vrchu a na Ořechové hoře, obě místa mají vynikající jižní polohu pro výrobu bílých vín, v menším množství také pro růžová a červená vína. Nadmořská výška se tu pohybuje od 210 až po 260 m. Půdy tu jsou hlinitopísčité, ve vyšších polohách jílovitopísčité s vyšším obsahem vápence. Odrůdy volí pěstitel podle typu půdy a nadmořské výšky.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down