20.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Réva vinná a sucho

V roce 2017 se ve většině vinic projevily výrazné příznaky sucha. Jedním z faktorů, které citlivost na suchu výrazně ovlivňují, je zapěstování kořenového systému révy, dále spon výsadby a také ošetřováni půdy ve vinici.

Hlavním tématem posledních let je odolnost vůči suchu a vysokým teplotám. Fyziologická reakce révy vinné na sucho a vysoké teploty je komplexní. Primárně může záviset na odrůdě, podnoži a vzájemném působení podnož x odrůda. Sortiment podnoží ve středoevropském vinohradnictví je obecně méně příznivý pro vysokou odolnost vůči suchu. Mezi nejodolnější plané druhy odolné proti  suchu patří Vitis rupestris. Důvodem může být také architektura kořenového systému, kdy kořeny směřují do hloubky. Ve středoevropském sortimentu podnoží však bohužel nejsou podnože s Vitis rupestris.

Z pohledu odolnosti proti suchu a příjmu živin je významná nejenom architektura hlavních kořenů, ale také hustota kořenového systému, která je důležitá z pohledu sorpční plochy pro vodu a živin. Nejvýznamnějšími faktory ovlivňujícími hustotu kořenového systému jsou dostupnost vody, stupeň utužení půdy, hloubka půdního profilu, půdní pórovitost a provzdušnění půdy.

Text a foto

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 1/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down