19.10.2016 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Retenční nádrž využijí pro lepší hospodaření s vodou

S vodou je potřeba umět hospodařit. V posledních letech se opakují dlouhá období sucha, srážky jsou často jen krátkodobé, ale zato velmi intenzivní, hladina podzemní vody klesá. Nejen pro pěstitele chmele, zeleniny a ovoce bude závlaha do budoucna zřejmě klíčová. Jednou z možností, jak vodou šetřit je vybudovat rezervoár vody.

Velkou výhodou nádrže je, že lze vodu načerpat v období, kdy je jí dostatek, a to i přes zimu. Hospodář si tak připraví zásobu vody, kterou využije v době přísušků, sucha a deficitu vody v tocích. V Siřejovicích díky retenční nádrži vyřešili problém s deficitem tlaku v potrubí závlahové soustavy, který je nezbytný pro funkční kapkovou závlahu chmelnic. Zemědělská společnost Slatina pod Hazmburkem a. s. hospodaří na Litoměřicku na zhruba 1600 hektarech zemědělské půdy.

V chmelnicích využívají zhruba deset let kapkovou závlahu, bez níž už si pěstování chmele ve zdejší přísuškové oblasti neumí představit. Pěstební oblast se totiž nachází ve srážkovém stínu Krušných hor a v souvislosti s opakujícími se obdobími sucha je pro ně velmi důležité zajistit dostatek vody pro rostliny. Z toho důvodu se rozhodli pro vylepšení stávající kapkové závlahy v chmelnicích a navázali spolupráci s firmou AquaHop s. r. o., která jim zde postavila retenční nádrž na vodu od nizozemského výrobce Genap.

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down