Řešitelé projektu TransformAr navštívili italské Oristano

Italské Oristano, město na ostrově Sardinie, se na konci června stalo první destinací řešitelů projektu TransformAr. Více než třicetitisícové sídlo na dohled od pobřeží Středozemního moře je jednou ze šesti projektových lokalit. Současně představuje typický příklad mediteránního sídla, které se potýká s neuspokojivým hospodařením se sladkou vodou, např. pro závlahy v zemědělské produkci i coby zdroje pitné vody. Na kvalitu vody má negativní vliv zejména aridifikace spojená s degradací vegetace ve vnitrozemí, intenzivní zemědělství a další lidské činnosti způsobující eutrofizaci vod.

Mokřady v Oristanu si můžeme představit jako rybníky částečně vzniklé umělým přehrazením zátoky. V souvislosti s klimatickou změnou narůstá počet hydrologických extrémů, na které se tamní obyvatelé chtějí lépe adaptovat. Postihuje je především delší a intenzivnější období sucha způsobující snížení průtoku a zvýšení ředění sladké vody slanou, s negativním dopadem na rybářství. Oblast ohrožují také povodně, které, z důvodů aridifikace regionu, přinášejí větší množství sedimentů, zanáší mokřady a zvyšují množství těžkých kovů. 

Přítomnost přirozených mokřadů v okolí Oristana, které specialisté v rámci terénních exkurzí navštívili, poskytuje regionu kapitál pro přirozené čištění vod i coby cenné stanoviště s ohledem na biodiverzitu. V rámci projektu se plánuje zavedení monitorovacích systémů v laguně i přírodě blízké řešení pro zmírňování dopadů povodní. Na místa zábran oddělující slanou a sladkovodní část mokřadu odborníci nainstalují automatické výpustné zařízení, které bude regulováno na základě monitoringu kvantitativních a kvalitativních parametrů vody v mokřadu.

Zdroj: FŽP ČZU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down