Registraci vinic končí 30. dubna

Po vstupu země do EU nebude totiž možné hrozny nebo víno z neregistrovaných vinic prodávat, ale spotřebovat je pouze v rodině vinaře. Pozdější zápis starších vinic s plochou nad deset arů bude znamenat zatím neupřesněnou pokutu.

Registraci vinic, stejně jako evidenci výsadbových práv, zajišťuje znojemský odbor trvalých kultur Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně. Z téměř 15.200 hektarů zatím zaznamenaných vinic je značná část přestárlá s průměrným stářím přes osmnáct let. „V těchto sadbách chybí deset až čtyřicet procent révových keřů. Spolu s letošní jarní výsadbou očekávají odborníci celkovou plochu vinic při vstupu do EU asi 17.000 hektarů. V souladu s již uzavřenými dohodami to znamená, že tuzemští pěstitelé budou moci do roku 2007 rozšířit plochu o dalších asi 340 hektarů. V nových výsadbách mají nejvyšší zastoupení odrůdy ´Frankovka´, ´Rulandské modré´, ´Ryzlink rýnský´, Sauvignon, Chardonnay, ale i Zweigeltrebe, Svatovavřinecké nebo Rulandské šedé.
V roce 2001 se vysadilo 660 hektarů, o rok později to bylo téměř dvakrát tolik a v roce 2002 přibylo 1100 hektarů nových ploch. Vinařský fond přitom ještě letos eviduje žádosti o podporu výsadby zhruba na 1690 hektarech. Sdružení znojemských vinařů je odborným garantem pěstování vína ve třetí největší oblasti v ČR. I letos pořádá 3. dubna ve Štukových sálech Louckého kláštera ve Znojmě tradiční Znojemský košt, tedy přehlídku tamních vín spolu se sousedící rakouskou vinařskou oblastí Weinviertel. Akci doplňuje nominační výstava do Národního salonu vín České republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *