Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy

Od zdraví půdy a rostlin, kvality vody přes způsob péče o krajinu a její plody, k řemeslům, vzdělávání a podnikání. Vše s nejvyšším důrazem na soulad s přírodou. Ta, pokud má připravené podmínky a dostatek času, najde způsob nejlepšího fungování sama. Takto funguje Jagava Permafarma, která získala cenu na letošním ročníku Adapterra awards v kategorii Volná krajina.

Je funkčním celkem využívajícím často jednoduchá opatření, která zajistí dlouhodobou ekologickou i ekonomickou stabilitu. Cílem projektu je hospodařit v co největší shodě s přírodou. Většina opatření směřuje k obnovení dynamické rovnováhy a tím k vyvažování klimatických rizik. Klíčovým prvkem je zadržování vody v krajině díky zvýšení organické hmoty v půdě. Na farmě je celoročně ponechán pokryv půdy, což zamezuje vzniku tepelného ostrova, který vzniká na polích po sklizni v období sucha.

Projekt je realizován na ploše 50 ha, na 100 hektarech byla provedena protierozní opatření. Pomocí pečlivého návrhu vytvořili autoři celou řadu prvků, které zachycují vodu v krajině, akumulují živiny, poskytují stín a vlhkost pro ochlazení krajiny. Tím eliminují větrnou a vodní erozi půdy, brání vysušování větrem a přináší bohatou diverzitu v rostlinné a živočišné říši.

Majitel Tomáš Franěk vytvořil mimo jiné 10,5 ha ovocných sadů, v nichž je vysazena také řada starých odrůd, 1 ha ořešákového sadu, 1ha sadu kaštanovníku i jeden krajinotvorný sad třešní. Pro včely byly vybudovány dva pásy stromů a sady lemují 4 km živých plotů původních keřů a stromů. Růže šípková, hloh nebo svídy jsou zástupci 13 000 keřů podporujících krajinný ráz a diverzitu.

Na farmě se hospodaří v ekologickém režimu s důrazem na celistvost a přirozenost způsobu péče o půdu a krajinu. Autoři využívají zkušeností z permakultury, regenerativního, biodynamického a organického zemědělství.

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Úvodní foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down