25.11.2004 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ředkvičky od Moravoseedu

Ředkvička jako jedna z nejstarších zelenin byla známá již stavitelům pyramid. V současnosti je rozšířena po celém světě jako aromatická zelenina. Konzumuje se téměř výhradně v čerstvém stavu. Používá se také do salátů a ke zdobení jídel.

Nízký vzrůst, velmi krátká vegetační doba a odolnost proti chladu činí z ředkvičky ideální plodinu pro všechny typy přirychlování ve fóliových tunelech i pod netkanou textilií, ale i k nejpozdějšímu pěstování na poli a fóliovnících.

Agrotechnika:
Hustota výsevu: skleník 6 – 8 x 3 – 7 cm podle technologie
pole 8 – 15 x 4 – 7 až 10 cm,
Hloubka výsevu: 1 – 1,5 cm

Potřeba osiva při sponu: 6 x 6 cm 28 000 semen/ar
15 x 6 cm 12 000 semen/ar
15 x 10 cm 7 000 semen/ar
HTS: 6 – 10 g, (1g 100 – 170 semen)

Ředkvička je nenáročná na půdu. Klíčí při teplotě 2 – 3 °C. Optimální teplota je 10 – 13 °C. Nesnáší přímé hnojení. Vyžaduje však pravidelnost v zásobení živinami (především N). Při střední zásobě živin se doplní: 40 kg N, 44 kg P2O5 a 96 kg K2O/ha. Stejnoměrná vlhkost půdy po celou dobu vegetace je zárukou vysoké výtěžnosti tržního zboží i bezvadné vnitřní jakosti bulviček.

Chemická ochrana: před zasetím zapravit do půdy Synfloran 48EC v dávce 2 – 2,5 l/ha. Nejpozději 2 dny před vzejitím ředkvičky aplikovat Gramoxone 2 – 3 l/ha za předpokladu, že jsou plevele již vyklíčené. Proti dřepčíkům použít Decis 2,5EC v dávce 0,3 l/ha - ošetření po vzejití na děložní lístky.

Sklizeň: Ředkvička vyžaduje včasnou sklizeň. Dorostlé bulvičky ponechané v zemi vyšeptávají a při kolísající vlhkosti půdy navíc pukají.

Odrůdy firmy MORAVOSEED MIKULOV
Pro rychlení jsou vhodné odrůdy STELA, RIA a pro nejranější pěstování je určena již s úspěchem odzkoušená novinka FARAON.

Ředkvička FARAON (novinka)
Odrůda určená především k rychlení v teplém i studeném skleníku.Vhodná je i pro jarní polní pěstování a přirychlování pod netkanou textilií. Bulvička je kulovitá, světle červená s jemnou bílou dužninou. Nať je velmi nízká. Vegetační doba od výsevu: 28 – 32 dnů. Počet rostlin na m²: 400 ks.

Ředkvička RIA
Odrůda určená k rychlení i k jarnímu polnímu pěstování. Bulvička je kulovitá, světle červená s jemnou bílou dužninou. Výsev pro rychlení od poloviny února, do volné půdy od března. Vegetačnídoba od výsevu: 28 – 32 dnů. Počet rostlin na m²: 400 ks.

Ředkvička STELA
Odrůda určená ke studenému rychlení a k jarnímu polnímu pěstování volně, i pod netkanou textilií. Bulvička je kulatá, jasně červená, křehká, s tenkým kořínkem, odolná proti houbovatění. Výsev pro rychlení od poloviny února, do volné půdy od března. Vegetační doba od výsevu: 32 – 32 dnů. Počet rostlin na m²: 250 - 300 ks.

Ředkvička LADA
Odrůda určená pro celoroční polní pěstování. Bulvička je kulovitá, temně červená, velká, s jemnou bílou dužninou. Je značně odolná proti vybíhání i při letním pěstování. Výsev od března. Vegetační doba od výsevu: 33 – 37 dnů. Počet rostlin na m²: 250 – 300 ks.

Pozemky, na kterých jsme zkoušeli naše novinky a nšl. ředkviček, byly u velmi zkušených pěstitelů. Vzhledem k tomu, že mají dobré znalosti i o ostatních odrůdách, tak jejich hodnocení má pro nás velký význam. Sledované zkoušky proběhli u těchto pěstitelů: Agrospol Bolehošť, S. Drnec; Zelinářství Stračov, p. Špryňa; Skleníky Kouřim, ing. Puš; Farma O. Šafka, M. Kalousková.
U pěstitelů jsme se shodli, že naše odrůdy jsou srovnatelné se zahraničními a zvláště naše novinka FARAON je srovnatelná s tím nejlepším, co je dosud pěstitelům na našem trhu k dispozici.
Poděkování za spolupráci a ochotu podělit se o zkušenosti z pěstování ředkviček patří paní Kalouskové a výše uvedeným pěstitelům.

Ing Stanislav Schneider

Významné životní jubileum – padesátiny oslavil 8.dubna náš úspěšný šlechtitel ředkviček Ing. Petr Klápště. Tímto mu za celý kolektiv firmy Moravoseed Mikulov přejeme hodně zdraví a hodně úspěchů v další práci i v osobním životě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down