28.03.2024 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Redistributivní platba narovnala podmínky malým zemědělcům

Předběžné hodnocení výsledků společné zemědělské politiky za loňský rok ukazuje, že změna nastavení redistributivní platby tak, aby zemědělské podniky získávaly peníze na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, narovnalo podmínky malých farmářů. Zároveň jsou ale vidět propady u středních podniků. Ministr zemědělství Marek Výborný to dnes řekl novinářům v Praze. Nové nastavení redistributivní platby podle Agrární komory ČR však způsobilo to, že zemědělské podniky se začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát, řekl její prezident Jan Doležal.

"S podporou menších podniků jsme z mnoha důvodů jednoznačně souhlasili. Nemůžeme ale souhlasit s tím, jakým způsobem byla redistributivní platba na jejich podporu nastavena, protože to poškozuje všechny ostatní," uvedl Doležal.

Pro i proti

Z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) k prvnímu roku společné zemědělské politiky vyplývá, že počet žadatelů o redistributivní platbu s výměrou 100 až 150 hektarů se loni meziročně zvýšil o 24 procent na 1800, tedy o několik set. V kategorii podniků do pěti hektarů naopak nastal pokles asi o šest procent. "To lze vysvětlit tak, že některé podniky se účelově rozdělily, aby vypadaly menší, a naopak drobní se začali slučovat," uvedl Doležal. To, že se drobné podniky spojovaly, ministerstvo zemědělství podle mluvčího Vojtěcha Bílého nerozporuje. MZe však nesouhlasí s tím, že by se velké podniky rozdělovaly. Ministr Výborný uvedl, že Státní zemědělský intervenční fond nevyplatil zhruba 100 žádostí, které považuje za podezřelé z důvodu účelového jednání pro získání redistributivní platby. K nastavení redistributivní platby se dlouhodobě negativně staví také Zemědělský svaz. Naopak Asociace soukromého zemědělství (ASZ) ho vítá. "Pomohla (redistributivní platba) většině zemědělských podniků v ČR. I podle oficiálních dat z ÚZEI je zcela zřejmé, že její nastavení je správné a optimální," řekl předseda ASZ Jaroslav Šebek.

MZe v současné době neplánuje redistributivní platbu měnit, uvedl už dříve Výborný. Středním, ale i menším podnikům chce pomoci slevami na sociálním pojištění, kdy pro příští rok zemědělcům slíbil dvě miliardy korun, nebo navýšením investiční obálky o 1,5 miliardy korun. Nová podoba redistributivní platby platí od minulého roku.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down