Rarita: Troudnatec kopytovitý poprvé nalezen na smrku ztepilém v Beskydech

Troudnatec kopytovitý (Fomes Fomentarius) je široce rozšířená dřevokazná houba typická pro bukové a smíšené porosty s příměsí buku. Způsobuje intenzivní bílou hnilobu dřeva, což v konečném důsledku výrazně snižuje biomechanickou vitalitu a statickou stabilitu buků v lesních ekosystémech i v nelesním prostředí. 

Do roku 2023 nebyly publikovány žádné údaje o kolonizaci smrku ztepilého troudnatcem kopytovitým v Karpatech. V průběhu mykologického průzkumu Slezska v Moravskoslezském kraji nedaleko obce Horní Lomná vědci našli dne 10 listopadu 2018 plodnice troudnatce kopytovitého na pařezu smrku ztepilého. Nález a následující záznam představuje první údaj o jeho výskytu na smrku v Karpatech.

Doposud byly známé údaje o kolonizaci smrku touto houbou v Evropě jen z jednoho záznamu ze Středočeské pahorkatiny (Libochovka, Hluboká, Vlasák, 2009) a tří záznamů z rakouských Alp (Tyrolsko, Innsbruck, jižní strana Alp, Dresch et al., 2015). Nález ze Středočeské pahorkatiny (Vlasák, 2009) představuje první nález troudnatce kopytovitého na smrku v Evropě, přestože kolonizace smrkového dřeva tímto druhem byla prokázána experimentálně již dříve.

Další záznamy o kolonizaci jiných druhů jehličnatých dřevin (například jedle bělokoré) v Evropě jsou velmi vzácné, podobně jako záznamy o kolonizaci smrku troudnatcem kopytovitým. Experimentálně byla prokázána i pozitivní kolonizace kořenového systému sazenic borovice lesní.

Podrobné informace najdete v článku Prvý záznam o výskyte trúdnika Fomes fomentarius na smreku v Karpatoch s poznámkami o jeho výskyte na ihličnatých drevinách v Európe, který je ke stažení zde.*

Autoři článku: Ján Gáper, Technická univerzita ve Zvolenu; Kristýna Murgašová, Ostravská univerzita; Peter Pristaš, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Košice; Svetlana Gáperová, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica; e-mail: jan.gaper@tuzvo.sk

Zdroj: VÚLHM

Úvodní foto: plodnice troudnatce kopytovitého na buku, autor Jan Řezáč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down