14.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rané brambory si letos dávají na čas

Zemědělci začali se sklizní českých raných brambor teprve minulý týden, opožděnou vegetaci má na svědomí chladnější jaro. Nejranější brambory, zakryté netkanou textilií, mají zpoždění dva týdny, nezakryté i více. Od poloviny června by tak rané brambory z tuzemské produkce, které vynikají svou chutí, měly být již konečně dostupné v obchodech.

Česká republika není dlouhodobě soběstačná v produkci konzumních brambor. V návaznosti na klimatické podmínky je třeba každoročně, hlavně v jarním období, dovést cca 150 tis. tun ze zahraničí, zejména z Německa. Dalších 100 tis. tun se obvykle dováží ve výrobcích z brambor (hranolky, lupínky, kaše apod.). V roce 2020 bylo do ČR dovezeno přes 188 tis. tun konzumních brambor ve slupce (z Německa, Francie a Nizozemí) vývoz činil 14 tisíc tun (na Slovensko). Loňskou úrodu nezasáhly větší klimatické výkyvy ani dlouhodobé sucho jako v předchozích letech.

Letošní výsadba velmi raných a raných odrůd brambor také proběhla v dobrých klimatických i půdních podmínkách. Proto porosty brambor v ranobramborářských oblastech (Polabí, jižní Morava) zatím vypadají, i přes pomalejší nástup sezony, nadějně. Lehce optimistický odhad je na místě i podle Ing. Petra Hanky, člena představenstva Agrární komory ČR: „Letošní prognózy jsou příznivé. Velké nasazení hlíz i vyrovnané porosty slibují sice opožděnou, ale dobrou sklizeň. To rozhodně neplatí pro pozdní brambory, zejména na Vysočině. Tam vlivem nadměrných srážek a studeného počasí byla zbývající část ploch zasázena až v první dekádě června. Bez ohledu na další průběh sezony to nepochybně ovlivní celkovou produkci hlavní bramborářské oblasti. “

Podle aktuálních informací pěstitelů lze předpokládat, že letos bude plocha osázená konzumními bramborami oproti minulému roku v lepším případě stagnovat, v horším o nízké procento poklesne. Konečná produkce bude významně ovlivněna nízkými teplotami a dlouhotrvajícími dešti v průběhu výsadby. V roce 2020 dosáhla produkce konzumních brambor 542,1 tis. tun.

 V roce 2020 bylo v ČR sklizeno celkem 29 965 ha brambor, z toho v zemědělském sektoru 23 877 ha a na domácnosti (výměra do 1 ha) připadlo 6 088 ha. Tito drobní pěstitelé a zahrádkáři dokáží svou produkcí kolem 150 tisíc tun ročně pokrýt cca 1/3 celkové domácí produkce konzumních brambor. Celková produkční plocha konzumních brambor činila 21 302 ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down