01.03.2010 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Putování po francouzských a belgických školkách

Jednou z aktivit Svazu školkařů České republiky je pořádání odborných exkurzí do zahradnických závodů u nás i v zahraničí. Poslední organizovanou akcí svazu se stala návštěva belgických a francouzských školek. S plánováním celého zájezdu byl velice nápomocen Nicola Reynvote – Belgičan, který několik let žil v naší republice. Dle našeho přání vybral a doporučil trasu i školkařské závody, které jsou zajímavé k navštívení. Termín zájezdu byl stanoven na 7. – 13. 6. 2009. Vypracovaný harmonogram jsme zadali cestovní kanceláři. Ta zajistila ubytování, stravování i dopravu. Průvodce byl rovněž v ceně zájezdu, ovšem našim představám nakonec příliš nevyhovoval.

Ve všech navštívených školkách jsme byli očekáváni, přátelsky a pohostinně přijati. Po noční jízdě z Brna a Prahy jsme dorazili v ranních hodinách, za pěkného počasí, do školek Oprins. Školka se sedmdesáti zaměstnanci má zastoupení ve více Evropských zemích – Francii, Nizozemsku, Španělsku i u nás. Je zaměřena zejména na pěstování bambusů. Nahlédli jsme do laboratoří, v nich se množí bambusy invitro. Navštívili jsme skleníky, kde se rostliny z agaru převádějí do půdního substrátů. V dalších prostorách byly připraveny k prodeji bambusy 5 – 7 m vysoké. Ve školkách na volných plochách se pěstuje běžný sortiment okrasných dřevin. Nejvíce bambusů bylo z rodu Fargesia. Zajímavá byla např. novinka Fragersia ´Jiu´, vhodná i na živé ploty. Dalším hojně zastoupeným druhem je Phyllostachys atrovginata, kultivar ´Green Perfume´ dorůstá do velikosti 4 – 6 m, stonky mají v průměru 4 – 5 cm.
Jedná se o zimovzdornou odrůdu bambusu vhodnou i pro výsadby na bažinatých místech. Nevýhodu ´Green Perfume´ je bujné odnožování.

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down