16.09.2022 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Putin viní Západ z ekonomické sebestřednosti, rozvojovému světu nabídl hnojivo

Západ by se měl vyvarovat ekonomického sobectví a v rámci své politiky přestat využívat protiprávní sankce, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v uzbeckém Samarkandu. Rusko je podle něj připraveno rozvojovým zemím bezplatně poskytnout tisíce tun hnojiv, která kvůli protiruským sankcím leží nevyužitá v evropských přístavech, píše agentura TASS.

Západní země uvrhly na Rusko sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu, která začala letos v únoru. Opatření se nicméně nevztahují na potraviny a hnojiva, jejichž vývoz podle OSN zůstává i tak na nízké úrovni. Podle Putina ale sankce blokující vývoz a prodej hnojiv EU odstranila jen částečně, napsala agentura Reuters.

"Informoval jsem (generálního tajemníka OSN Antónia) Guterrese, že se v přístavech Evropské unie nashromáždilo 300.000 tun ruských hnojiv. Jsme připraveni je bezplatně převézt do rozvojových zemí," uvedl Putin. EU obvinil, že "sobecky" umožňuje Rusku hnojiva prodávat jenom unijním členským zemím.

Rusko a Ukrajina se před invazí podílely na celosvětovém vývozu pšenice přibližně jednou třetinou. Rusko je také významným vývozcem hnojiv. Válečný konflikt ohrozil dodávky potravin zejména do rozvojových zemí a Moskva dlouhodobě tvrdí, že za hrozící potravinovou krizi je zodpovědný Západ.

Přístup ruských hnojiv na světový trh byl součástí dohody o dodávkách obilí z černomořských ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřelo Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN. Rusko díky dohodě ukončilo vojenskou blokádu ukrajinských přístavů, ze kterých nyní pravidelně vyplouvají nákladní lodě.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down