05.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvním národním sommelierem Česka je Klára Kollárová, bude pomáhat vinařům

Prvním národním sommelierem České republiky je Klára Kollárová. Funkci vytvořilo Národní vinařské centrum, úkolem národního sommeliera bude vzdělávání vinařů a pomoc s prezentacemi jejich vín doma i v zahraničí. Národní vinařské centrum o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Moravská a česká vína jsou díky specifickým půdním a klimatickým podmínkám a originálním přístupům našich vinařů ve vinařském světě samostatnou kategorií. A jako taková jak na národní, tak na mezinárodní úrovni potřebují naprosto profesionální prezentaci. To byl také hlavní důvod, proč v rámci Národního vinařského centra vznikla pozice národního sommeliera,“ uvedlo centrum.

Kollárová bude ve své funkci pracovat s vinaři i degustátory, ale i s odbornou a laickou veřejností. Připravuje sérii seminářů a srovnávacích degustací. „Chci především pracovat na pozdvižení všeobecné úrovně vnímání vína a kultury vína v České republice. Lidé by měli být o moravských vínech ještě informovanější a naše vína by je měla bavit, čímž také přirozeně porostou jejich nároky na kvalitu konzumovaných vín,“ uvedla Kollárová. Pracovat chce i na prezentaci vín z Česka u odborné veřejnosti v zahraničí a pomoci do Česka přivést zahraniční milovníky vína.

Klára Kollárová (45) je přední česká sommelierka, která proměnila zájem o víno a vinařství ve svou životní práci. Vystudovala Fakultu humanitních studií a kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ještě při studiu vysoké školy se ale začala postupně vzdělávat v oboru vína a vinařství, v čemž pokračuje v podstatě neustále. Je např. držitelkou titulu Fine and Rare Wine Specialist a úspěšně zakončila studium na WSET Diploma in Wine and Spirits. Do roku 2022 byla hlavní sommelierkou a spolumajitelkou vinných barů Vinograf. Dlouhodobě působila v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise. Od roku 2021 vytváří výběr a doporučení především moravských vín pro privátní značku „Sommelier Collection“ obchodního řetězce Albert. V minulosti se také podílela na propagaci moravských a českých vín ve spolupráci s Vinařským fondem, pro který vystupovala jako průvodkyně světem vína v edukativních videích.*

Zdroj: ČTK a www.vinazmoravyvinazcech.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down