První setkání s investorem – II. díl

V minulém čísle jsme hovořili s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., o tom, kdy by se měl investor obrátit na zahradního architekta a jak probíhá jednání na samém počátku tvorby rodinné zahrady. V dnešním dílu se dozvíte zajímavosti o zakládání záhonů i o financování zahradního díla.

První setkání asi přináší i hovor o ceně projektu a ceně  materiálu a realizace zahrady …

Hovor o honoráři je velice specifický. Záleží na tom, jak dalece znám investora. Většinou se o odměně za mojí práci bavím až ve chvíli, kdy investorovi předložím studii zahrady. Tehdy také sepisujeme smlouvu o dílo a domlouváme platbu honoráře formou zálohy a doplatku. U některého zákazníka zálohu nepožaduji. Pokud ano, je maximálně ve výši 50 % ceny  projektu.

Při prvním setkání je ale dobré si říci, co je v zahradě jak drahé, protože celková koncepce zahrady je daná finančními možnostmi investora a předejde se tím následným pozměňovacím úpravám. Nejnákladnější jsou zemní práce, doprava materiálů a stavební prvky. Velmi často do této kategorie musíme zahrnout i likvidaci skládky, kterou stavaři zahrnou na zahradě. Zbytečné závlahy do keřových záhonů stojí zhruba 80 korun/m2 a více. U vodních jezírek je cena za 1 m2 až 3000 korun, ale mění se úměrně například podle hloubky, použité skladby rostlin a typu cirkulace. Zhruba by se dalo říci, že cenu zahrady tvoří ze 30 % zemní práce, ze 40 % rostlinný materiál a ze 30 % náklady na výsadby a založení trávníku.*

Text

Iva Neumannová

Zahradní ateliér Iva Neumannová

www.zahradni-atelier-in.cz

Foto D. Šonský

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down