07.07.2021 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První odhad sklizně ovoce ukazuje na nižší úrodu třešní a višní

Z aktuálního odhadu sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplývá, že letos bude nižší sklizeň třešní a višní. Obávané jarní mrazíky neměly zásadní vliv na sklizeň meruněk a broskví.

Odhad sklizně k 15. 6. 2021 v případě jabloní činí přibližně 125 575 tun, což je 106 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. V produkčních jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, následována odrůdami Idared a Jonagold.
U hrušní je odhadováno 110 % pětiletého průměru, což činí asi 6553 tun. Nejpěstovanější odrůdou je Konference a odrůda Lucasova zaujímá druhé místo. Odhad sklizně byl pro ovocnáře obtížnější, jelikož po dlouhé chladné periodě nedošlo v mnoha sadech k pravidelnému červnovému propadu, čímž byl odhad poznamenán. K největšímu propadu dle odhadu došlo u třešní a višní, kde se očekává sklizeň podprůměrná. K propadu plůdků u ostatních ovocných druhů dochází v letošním roce až na konci června a je odrůdově specifický. Například u hrušní byla nejvíce postižena odrůda Lucasova, která je druhou nejpěstovanější odrůdou. Mnohdy totiž nebyly květy dostatečně opyleny. Z tohoto důvodu může být následující odhad od tohoto prvního letošního odhadu výrazně odlišný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down