05.05.2014 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průhonický sortiment vegetativně množených rostlin okrasných listem

Již řadu let jsou tzv. „zelené“ rostliny velmi důležité pro osazování nádob sezónními květinami. A podle zkušeností z vlastního množení pro naše zákazníky se zdá, že tento trend má stále vzrůstající tendenci. Zelené rostliny se běžně sázejí mezi kvetoucí druhy, čímž doplňují a dokončují celou koncepci. Jejich dekorativní efekt spočívá ve zvláštním vybarvení listů nebo celkovém tvaru rostliny, květy jsou bezvýznamné.
Ve výzkumném ústavu v Průhonicích máme v sortimentu celkem sedmnáct druhů a odrůd zelených rostlin.

Dichondra argentea ´Silver Falls´

Rostlina tvoří světle stříbřitě šedé až 1,2 m převislé výhony pokryty drobnými listy ledvinovitého tvaru. V paždí listů vyrůstají nevýrazné bělavé květy. Hodí se do polostínu i na plné slunce, dobře snáší horka a sucha. Je odolná chorobám i škůdcům. V sesadbách nevytlačuje ostatní květiny, je vhodná do závěsných nádob i truhlíků.

Glechoma hederacea ´Variegata´

Bez větších problémů přezimuje venku i v našich klimatických podmínkách. Během vegetace vytváří až 1,5 m dlouhé převislé výhony, které těsně kopírují tvar pěstební nádoby. Listy jsou zelenobíle panašované, srdčité s vroubkovaným okrajem. Glechoma je někdy napadána pravým padlím.

Helichrysum petiolare ´Gold´, ´Rondello´, ´Silver´

Díky plochému až přepadavému charakteru růstu je smil vhodný i jako půdopokryvný. Celá rostlina je silně plstnatá, listy mají vejčitý tvar, dobře větví. Stříbřitě šedá odrůda ´Silver´ velmi bujně roste, proto je vhodným partnerem i do velkých kompozic, naopak dokáže vytěsnit slabě rostoucí sousedy. Hodí se do polostínu i na plné slunce, kde je náročné na zálivku. Žlutozelený (´Gold´) a panašovaný (´Rondello´) smil roste slaběji, v sesadbách se lépe snáší s ostatními květinami.

Helichrysum microphyllum se stříbřitou nebo panašovanou formou listu se svým habitem i použitím podobá výše zmíněnému H. petiolare, celkově působí jemněji, je menší a více kompaktní. Listy má úzké, kopinaté. Šedozelená odrůda ´Nana Silber´ vytváří vystoupavé až přepadavé výhony, drobné listy mají kulovitý tvar, těsně přisedají k lodyze.

Lamium galeobdolon ´Hermans Pride´, Lamium maculatum ´White Nancy´

Oba druhy jsou u nás vytrvalé byliny. L. galeobdolon ´Hermans Pride´ má plazivé až vystoupavé výhony, listy vejčité vroubkované se stříbrnou kresbou, kvete žlutě. L. maculatum ´White Nancy´ vytváří hustý porost vzpřímeně rostoucích, později přepadavých výhonů, listy jsou téměř celé šedobíle zbarvené, kvete bíle. Oba druhy jsou vhodné do stínu až polostínu.

Lotus berthelotii ´Red Flash´ a Lotus maculatus ´Gold Flash´

Vytváří stříbřitě šedé až 1m dlouhé výhony s jehlicovitými listy. L. berthelotii ´Red Flash´ má celkově slabší růst, rostlina působí jemněji, kvete červeně. Květy L. maculatus ´Gold Flash´ jsou zlatožluté, hnědě žíhané. Pokud rostliny neprojdou chladovou fází, většinou nevykvetou, výjimečně se květy mohou vytvořit, je jich však málo, bez většího významu pro celkový dojem z rostliny.

Text Ing. Šárka Chaloupková, VÚKOZ,v.v.i. Průhonice, Foto archiv VÚKOZ

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down