07.04.2010 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průhonické F1 odrůdy Hose-in-Hose prvosenek mnohokvětých

Prvosenka (primule) mnohokvětá nebo-li Primula x polyantha Mill. (nověji též P. x tommasiniii Gren. et Godr či P. x Pruhoniciana Zeeman (dle Zander 2008)) je označení pro skupinu primulí s květenstvími na stvolech, na jejichž vzniku se podílí botanické druhy Primula elatior, P. veris, P. acaulis a později též P. juliae. Většina odrůd patřících do této skupiny má velmi dobrý stupeň mrazuvzdornosti, takže mohou být pěstovány i jako trvalky.

Běžné primule mají květ tvořený korunou (např. žlutě zbarvenou) a zeleným kalichem. Pro dvoukorunný typ je charakterický výrazně zvětšený kalich, který je vybarvený obdobně jako koruna. Díky tomu květ vypadá jakoby byl tvořen dvěma do sebe zasunutými korunami. Tato líbivá mutace byla v 16. století pojmenována jako Hose-in-Hose (punčocha v punčoše). Jméno vzniklo na základě podobnosti stavby květu se způsobem, jakým džentlmeni alžbětinské doby nosili punčochy.

Šlechtění ve světě
První zmínka o Hose-in-Hose primulích pochází z konce 16. století (John Gerard, Herball 1597). Parkinson v jeho známé Paradisus Terrestris z roku 1629 uvedl popisy a ilustrace 21 odlišných typů primulí včetně Hose-in-Hose typů u Primula veris a Primula elatior. V 19. století byly již reference o Hose-in-Hose primulích četnější. Zajímavé informace poskytuje například ilustrovaný katalog z roku 1883 (H.Cannell and Sons). Dozvídáme se v něm mimo jiné i to, že kaštanově hnědá odrůda se zlatým lemem ´King of Hose-in-Hose´ byla prodávána za „královskou“ cenu 12 šilinků za jednu rostlinu. S historickými Hose-in-Hose odrůdami, které si v minulosti dokázaly získat tolik polularity, se dnes již na trhu nesetkáme. S největší pravděpodobností neexistují ani v žádné sběratelské kolekci primulí. Hlavním důvodem jejich vymizení bylo, že se daly rozmnožovat pouze dělením trsů a tak v důsledku zvyšujícího se napadení virovými a houbovými chorobami postupně zanikly.

Text a foto Ing. Otka Plavcová, CSc., VÚKOZ Průhonice, v. v. i.

Celý článek naleznete v únorovém vydání časopisu Zahradnictví (2/2010).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down