21.04.2005 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průhonické chryzantémy – hrnkové odrůdy pro řízené pěstování

Zahradní chryzantémy (Chrysanthemum × grandiflorum) se ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích šlechtí již od osmdesátých let minulého století.

K prvním vyšlechtěným patří velkokvěté odrůdy k řezu pro normální pěstování – ´Baroko´, ´Blanka´, ´Blanka žlutá´ a ´Helios´. Následovaly odrůdy k řezu pro řízené pěstování – ´Albana´, ´Alma´, ´Clea´, ´Kordia´, ´Laura´, ´Predo´, ´Saly´, ´Violeta´. Od začátku devadesátých let bylo šlechtění zaměřeno na hrnkové odrůdy pro řízené pěstování a později zejména na odrůdy z tzv. skupiny Multiflora pro normální pěstování v květináčích. Mladé rostliny hrnkových odrůd pro řízené pěstování se nabízejí teprve v posledních letech a mezi pěstiteli ještě nejsou dostatečně známy.

Drobnokvěté chryzantémy
Šlechtění hrnkových chryzantém pro řízené pěstování bylo v Průhonicích zpočátku zaměřeno na drobnokvěté typy s nízkým vzrůstem vhodné pro pěstování miniaturních rostlin v květináčích o průměru 7 – 9 cm. Byly vyšlechtěny odrůdy ve všech základních barvách úborů, které jsou u chryzantém běžné. Vesměs mají velmi rychlý vývoj a reakční doba je 7 – 8 týdnů. Dobrou kvalitu kvetoucích rostlin je možno dosáhnout již od konce února až začátku března (bez asimilačního přisvětlování). Pro pěstování malých rostlin v květináčích o průměru 8 cm byl vypracován technologický postup, který se v praxi osvědčil a řadu let se používá. Nezakořenělé řízky ošetřené stimulátorem zakořeňování se vysazují (píchají) do květináčů naplněných substrátem v počtu 80 ks.m-2 pěstební plochy. Řízky zakoření během osmi dnů pod mikroténovou fólií s následným otužením dva až tři dny pod porofólií nebo netkanou textilií. Po celou dobu pěstování se udržují krátkodenní podmínky. To znamená, že v období od poloviny března do konce září se den zkracuje zatemňováním na 10 hodin. Asi za tři týdny po výsadbě se rostliny zaštípnou a za další týden se ošetří postřikem 0,3 % roztoku Alaru. Celá pěstební doba trvá 8 týdnů a při optimálním zásobování vodou a živinami dosahují rostliny velmi dobré kvality. Vysazují-li se do květináčů již zakořenělé řízky nebo když se poskytnou rostlinám na začátku kultury dlouhodenní podmínky, lze vypěstovat větší jednořízkové rostliny v květináčích 9-10 cm nebo třířízkové rostliny v květináčích 11 cm. Vyznačují se četnými drobnými úbory a bohatým rozvětvováním.

Drobnokvěté odrůdy pro pěstování malých rostlin

Plnokvěté odrůdy
Šlechtění hrnkových odrůd tradičního typu pro řízené pěstování je zaměřeno na odrůdy s plnými úbory, dobrým rozvětvováním, krátkou reakční dobou a minimálními nároky na aplikaci retardantů. Všechny odrůdy poskytují dobrou kvalitu kvetoucích rostlin od března do listopadu, jak je běžné u většiny moderních hrnkových chryzantém. Společnou vlastností všech odrůd je výborná tvorba postranních výhonů po zaštípnutí a pevnost rostlin, které se nevyvracejí. Jsou vhodné pro pěstování běžných třířízkových rostlin v květináčích 11 – 12 cm. Vzhledem k bohatému rozvětvování poskytují velmi kvalitní rostliny z jednoho řízku v 10cm květináčích.

Plnokvěté odrůdy tradičního typu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down