18.08.2011 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průhonické bezpylové F1 odrůdy pelargonií páskatých

Další velmi atraktivní skupinou pelargonií, která se ve VÚKOZ, v. v. i. v Průhonicích šlechtí, jsou bezpylové F1 odrůdy. Tento typ pelargonií je vhodný zejména do oblastí s vysokým výskytem včel, čmeláků a pod. Díky absenci pylu květy nepřitahují opylovače, takže se u nich nesetkáváme s běžnými, esteticky nežádoucími důsledky opylení.

Pro bezpylové (tj. pylově sterilní) odrůdy jsou charakteristické květy bez prašníků. První odrůdy tohoto typu se objevily až počátkem minulého desetiletí (série ‘Florever’, S&G). Uniformně pylově sterilní odrůdy bylo možné vyšlechtit až po získání cytoplazmatické pylové sterility u pelargonií. Běžné F1 odrůdy pelargonií založené na jaderné pylové sterilitě nejsou schopny poskytnout uniformně bezpylové potomstvo. Jaderný typ sterility umožňuje získání pouze plně fertilních hybridů nebo hybridů s polovinou fertilních rostlin a polovinou rostlin s pylovou sterilitou.

Vlastnosti bezpylových odrůd pelargonií páskatých
Bezpylové F1 odrůdy pelargonií mají všechny základní dobré vlastnosti obvyklých F1 hybridů. Mají dobrý zdravotní stav (neboť při množení semenem se nepřenášejí závažné choroby pelargonií), pěkný kompaktní tvar rostliny, bohaté olistění, velmi bohaté kvetení a jsou odolné vůči nepříznivým činitelům.
Navíc ve srovnání s běžnými F1 odrůdami mají bezpylové odrůdy ještě následující pozitivní vlastnosti:
• Minimální či nulovou tvorbu zobanitých plodů
Tvorba zobanitých plodů u obvyklých odrůd pelargonií, které mají v květech pyl, může být z estetického hlediska značným problémem. Pokud máme pelargónie v blízkosti úlu či čmeláčího hnízda může se nám v určitých obdobích stát, že místo barevných květenství máme na rostlinách jen samé zelené „ježky“. Tento porost je pochopitelně méně atraktivní a navíc se rostlina zráním semen vyčerpává (pokud opylená květenství včas neodstraníme), což má za následek i nižší nasazování nových květenství.
Bezpylové odrůdy řeší tento problém zcela jednoduchým způsobem. Květy bez pylu prostě opylovače nepřitahují, takže nedojde k opylení a v důsledku toho ani k tvorbě zobanitých plodů. Nejlepší výsledky se dosahují, když není v blízkém okolí bezpylových odrůd žádná pelargónie s pylem. Ale máme ověřeno, že i v těchto případech jsou výsledky velmi uspokojivé. V našem ústavu máme tyto pelargónie vysazeny ve venkovních pěstebních nádobách v těsném sousedství běžných odrůd s pylem v květech a přesto jsou bezpylové odrůdy včelkami prakticky nedotčené. Vzrostlá bezpylová rostlina v plném létě (s 15 až 20 květenstvími) mívá maximálně tři až sedm zobanitých plodů, zatímco běžné odrůdy mohou mít v období náletu včel na jedné rostlině 150 i více zobáčků.
• Minimální opad korunních lístků
U neopylených květů je opad korunních lístků naprosto minimální. Tato vlastnost bezpylových odrůd je zvlášť oceňována při pěstování pelargónií na balkonech či terasách. Překvapivé je, že nepořádek na balkoně vzniklý opadem korunních lístků u běžných odrůd s jednoduchým květem (s pěti korunními lísky) vadí konečným zákazníkům často více než zobanité plody.
• Neopylená květenství kvetou déle
Květenství bezpylových odrůd, netrpící předčasným opadem korunních lístků, kvetou mnohem déle než květenství běžných F1 odrůd.
• Bohatší kvetení
Neopylené rostliny se zbytečně nevyčerpávají tvorbou semen. Díky tomu jsou schopné bohatě kvést v krásných barvách od jara až do zámrzu. Bezpylové odrůdy mívají větší počet květenství za sezonu než obvyklé F1 odrůdy. Dokážou bohatě kvést ještě v době, kdy běžné odrůdy už jen dokvétají.
• Nevyvolávají alergii u lidí alergických na pyl pelargonií
Z tohoto důvodu jsou bezpylové odrůdy pelargonií vhodné i pro pěstování v bezprostředním okolí lidí s touto alergií.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2011.

Text a foto Ing. Otka Plavcová, CSc., VÚKOZ Průhonice, v. v. i.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down