31.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protikroupové rázové dělo

Počasí má velký vliv na výsledky práce v pěstování zemědělských plodin, ovoce i okrasných rostlin. K největším strašákům, kteří mohou zmařit naše celoroční úsilí v těchto oblastech patří kroupy. Existuje několik možností, jak proti tomuto nepříteli bojovat. Jednou z nich je protikroupové dělo.

Dělo na rozbíjení krup je staré už několik stovek let, avšak jeho technické uplatnění se rozvíjí teprve v posledních dvou letech. Na základě již existujících technik vyvinul tým soustředěný kolem vlámského pěstitele okrasných rostlin Marnixe Van Praeta optimalizovanou technologii, díky níž se tato technika může rozšířit do celého světa. Základ širokého použití se opírá především o vysokou záruku efektivity a o zanedbatelný vliv na bezprostřední okolí.
Primitivní dělo na rozbíjení krup používali již v 19. století italští zemědělci. Tehdejší kanón byl obsluhován ručně a pracoval na karbid (karbid vápenatý). Protikroupové dělo (obr. 1) ve své dnešní podobě pracuje na acetylénový plyn a lze ho obsluhovat dálkově. Dělo na rozbíjení krup tedy není nové. Již více než 25 let ho používají pěstitelé vinné révy a ovoce ve Francii, Španělsku, Rakousku a Belgii.
Pro zaručení co nejlepšího provozu protikroupového děla je nesmírně důležité identifikovat ve správný moment krouponosné mraky. Proto je systém spojen s radarem. To vede k tomu, že protikroupové dělo není uváděno do provozu bezdůvodně.
Co víme o vzniku krup?
Kroupy vznikají, když podchlazené kapky vody cirkulují dokola v oblasti se vzestupným prouděním v mraku zvaném cumulonimbus. Zatímco kapky cirkulují oblastmi s různými teplotami a vlhkostí, nabalují na sebe vrstvičky ledu. Když se kroupa pohybuje studeným a teplým vzduchem, střídavě namrzá a taje.
Krouponosné mraky dosahují výšky 15 000 metrů při teplotě – 50°C. Čím výše je pás těchto mraků, tím větší mohou kroupy být. Nejčastěji se vyskytují kroupy s obvyklými rozměry od 5 do 15 mm a způsobují škody na zemědělských porostech, v zahradnictvích a zelinářstvích.
Takovéto kroupy se vytvářejí během letních bouřek. Při bouřce je velký potenciálový rozdíl mezi zemí a mrakem, což se projevuje blesky (vybitím).
Princip protikroupového děla
Protikroupové dělo vysílá každých 5 sekund rázové (energeticky bohaté) vlny. Tyto rázové vlny se dosti rychle šíří do všech směrů jak vertikálně tak horizontálně rychlostí zhruba 333 m/s. Za několik minut dosáhnou vysoké atmosféry (troposféry) až do výšky 15 000 m při – 50°C, kde vznikají kroupy. Během tohoto procesu na sebe vlny vzájemně narážejí, čímž se zesiluje rychlost, síla, horizontální rozšíření a ionizace.
Tímto způsobem se vytvoří ochranná kopule s výškou několika kilometrů, a to v poloměru zhruba 500 m kolem instalace.
Neustálým oscilováním vln vzniká smíšení polarit v mraku a dochází k ionizaci prostředí. Ionty různé polarity se sobě vyhýbají a zabraňují tak vzniku krouponosných mraků. Ledové krystalky se stávají nestabilními a nemohou již přibírat další vodní kapky ani vodní páru. Padají dolů oblastí, kterou narušily rázové vlny a dále jsou tříštěny. Menší kroupy dopadají na zem jako déšť, větší pak jako mokrý sníh (obr. 2).
Rozhodující je včasné spuštění děla, nejlépe 20 minut před tím než oblast zasáhne bouřka. Důležité je sledovat data o bouřkové činnosti ve vašem okolí a předpověď počasí pro danou oblast.
Zároveň může pěstitel sledovat tendence k utváření bouřek v regionu prostřednictvím meteowebu (www.chmi.cz) aktuální informace mohou být zasílány ve formě MMS nebo SMS na mobilní telefon. Radarové snímky mohou poskytnout většinou dobrý přehled a jsou průběžně aktualizovány.
Provoz protikroupového děla (obr.3)
V plynové komoře protikroupového děla je vždy za určitý počet sekund vyvolána exploze stříknutím a zapálením (pomocí elektrod) směsi acetylénového plynu a vzduchu (kyslík a dusík). Pro optimální fungování se kyslík a dusík vstřikují odděleně pod tlakem. Při bouřkách je vzduch příliš vlhký, čímž je síla exploze silně redukována.
Tyto exploze vyvolávají následně silné rázové vlny s ionizačním efektem, které jsou kónickým difuzérem tlačeny do vzduchu. Rázové vlny mají největší sílu a efektivitu, když je generátor rázové vlny v činnosti minimálně 20 minut předtím, než se krouponosné mraky dostanou nad oblast, kterou je nutno ochránit.
Výsledkem zdokonaleného generátoru rázové vlny je to, že bouřky jsou rychleji pod kontrolou. Kromě toho využívá systém 12V sluneční panely, což je v souvislosti s výskytem blesků při bouřce bezpečné napětí, a instalaci lze uvést do provozu radiovým signálem nebo ovládáním přes mobilní telefon.
I z bezpečnostních důvodů byla na předchozím dělu na rozbíjení krup provedena řada úprav. Byla renovována elektronika, která je nyní zapouzdřena v bloku pryskyřice, aby se zabránilo oxidaci a problémům s vlhkostí. Instalace je dále vybavena 8 lahvemi s acetylénem namísto 6 lahví předchozích, takže lze pracovat při nižším tlaku vstřiku, a tudíž také zvýšené bezpečnosti. Rovněž zapalovací mechanismus je nyní kompletně zapouzdřen, takže systém už nemohou narušit hlodavci nebo ptáci.
Provozní náklady tohoto zařízení jsou minimální. Stále je však nejdůležitějším faktorem úspěchu pozornost a zkušenost uživatele protikroupového děla. Včasné spuštění systému a stálá pozornost jsou absolutně nezbytné k dosažení nejlepších výsledků. Na základě provedených analýz bylo dokázáno, že rázové vlny nemají žádný vliv mimo jiné na letadla, komunikační systémy, zvířata a osoby.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down