23.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PROSTROM s profesionální technikou

Plzeňská firma s výstižným názvem PROSTROM, zabývající se komplexní péčí o dřeviny a zeleň, si za dobu své činnosti od roku 1995 vydobyla dobré jméno a uznání v západních Čechách, avšak nejen tam. Znají ji představitelé mnoha měst a obcí, ale i široká veřejnost oceňuje péči o krajinu a životní prostředí, kterou tento podnik služeb vykonává.

Výsledkem jsou hektary založených a udržovaných trávníků, bezpočet zasazených keřů a vzrostlých stromků, k tomu doprovodná zeleň v biokoridorech a samozřejmě velké zakázky pro stavební firmy, realizace okolo obchodních domů, jako Kaufland v Klatovech, cyklostezka v Železné Rudě a řada dalších.
Odbornost a profesionalita patří k přednostem firmy, jež má svou provozovnu v areálu zemědělského družstva v Koterově. Na výsledcích PROSTROMu má však velký podíl moderní technika, kterou užívají.
Potvrdil nám to jeden ze čtyř společníků firmy pan Jiří Špinka, kterého jsme zastihli v Rokycanech při údržbě městské zeleně. „Zabýváme se veškerými službami pro zeleň, tzn. od zakládání trávníků, výsadby pro stavební firmy až po vzrostlé alejové stromy, dále provádíme údržbu komunální zeleně, sečení trávníků, údržbu keřových skupin a také specializovanou arboristiku, což je obor, který dnes zahrnuje ošetřování památných stromů, ale i rizikové kácení pomocí stromolezecké techniky. To vše děláme kompletně, včetně výsadbové péče“, říká Jiří Špinka a dodává: „ a bez výkonné, profesionální techniky by to bylo nepředstavitelné.“ To již nás pan Špinka seznamuje s novým přírůstkem do strojového parku – s traktorem Antonio Carraro 4400 HST o výkonu 28 kW (40 koní), který spolu s dalšími pracovními stroji – rotační sekačkou Stoll a kontejnerem o objemu 1100 litrů, čelním nakladačem Sigma 4 a rekultivátorem trávníků Carbogreen, zakoupili letos zjara u firmy PEKASS – středisko v Senomatech u Rakovníka.
Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
„Měli jsme od Pekassu nabídky už z dřívějška na spoustu užitečných strojů“, svěřuje se nám pan Špinka a dodává: „při výběru jsme samozřejmě poptali nejvýznamnější prodejce, důkladně jsme posuzovali všechny nabídky a konečné rozhodnutí bylo jednoznačné – originální technické řešení strojů a profesionální přístup prodejce rozhodly. Stroje z Pekassu mají spoustu užitečných vlastností pro naši činnost, které jiné stroje nemají a hlavně – traktor Antonio Carraro není jednoúčelový stroj. Je to už klasický traktor, s konstrukčními přednostmi, jako je hydrostatická převodovka s plynulou změnou rychlosti od 0 do 30 km/h, pracoviště řidiče snadno a rychle otočné o 180 stupňů, nebo široké nízkotlaké pneumatiky. Lze tak agregovat vpředu i vzadu další stroje a zařízení, např. pro obdělávání půdy, takže je možnost rozšíření činností, třeba o pařezovou frézu, drtič dřevní hmoty, nebo i stroje pro zimní údržbu a další. Prostě - traktor pro celoroční využití.“
Mezitím náš průvodce zasedl za volant a předvedl práci nové třínožové travní sekačky Stoll německé výroby o záběru 1,5 m. Na první pohled nás zaujala zvláštní konstrukce turbiny na pravém boku stroje, která je umístěna vertikálně, tedy s horizontální osou otáčení, což má nespornou výhodu proti dosavadním sekačkám. Dopravní cesta sečené hmoty u stroje Stoll je tudíž přímotoká, bez lomených míst. Tráva jde bez překážek od žacích nožů přímo na lopatky turbiny a poté rovnou do hadice a kontejneru. Turbina je na vnitřní straně skeletu opatřena obložením na ochranu před kameny a jinými cizími předměty.
„Je to skutečně robustní stroj pro nízkou i vysokou trávu, který poseče téměř cokoli a kvalitně, nevadí mu přerostlé plochy, do kterých se běžný traktor nemá šanci dostat, dokonce ani metr vysoká tráva nečiní problém a hlavně – neucpává se. Přitom dokáže posekat 1,5 až 2 hektary za den při spotřebě nafty 15 až 18 litrů za 8 motohodin“, pochvaluje si spokojený majitel.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down