20.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PROMĚNA OSTRAVSKÉHO NÁMĚSTÍ VÍTĚZSLAVA NOVÁKA JE U KONCE

Náměstí Vítězslava Nováka má za sebou kompletní revitalizaci. Park získal novou a atraktivní podobu. Poruba pokračuje v postupné proměně dvorů a parků, kterých je na území obvodu nespočet. Jen v poslední době prošly proměnou dvory u ulice Pionýrů a náměstí Jana Nerudy. Novou podobu získalo i samotné náměstí, obnovu za sebou mají parky u Domu kultury Poklad a na náměstí Družby. Zatím poslední dokončenou akcí je revitalizace náměstí Vítězslava Nováka. V příštích letech bude akce pokračovat opravou přilehlých ulic.

„Projekt vychází z Koncepční strategické studie I. stavebního obvodu, kterou jsme si nechali vypracovat před několika lety. Rozdělen je do tří etap. V první etapě jde o úpravu samotného náměstí, parku a komunikace, která ho lemuje. Druhá etapa se týká takzvaného krčku, to znamená komunikace, která vede od parku směrem k Věžičkám, a třetí etapou je proměna dosud nevyužívané plochy za domy na Porubské ulici v parkoviště. Letos se nám podařilo dokončit první etapu, která z parku udělala mnohem atraktivnější lokalitu a místním přinesla i řadu legálních parkovacích míst,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Výsadby trvalek i cibulovin

Práce začaly v srpnu prosvětlením parku. „Arboristé vyčistili stromy od suchých větví a odborně je prořezali. Zaměřili se především na dřeviny, které zasahovaly do veřejného osvětlení. Park, který působil poněkud ponurým dojmem, tak získal zcela novou podobu, kterou podpoří i nové výsadby cibulovin, trvalek a okrasných travin. Okrasné záhony lemují i vchody do jednotlivých domů a až na jaře rozkvetou, bude náměstí zářit barvami,“ řekla krajinářská architektka a autorka návrhu Magda Cigánková.

Práce se ale nezaměřovaly jen na zeleň. „Samozřejmostí jsou i opravené chodníky uvnitř parku, které doplnily dvě úhlopříčné stezky z nášlapných kamenů pro rychlejší průchod místem. Jsou tam i nové lavičky, odpadkové koše a vzniklo i nové posezení poblíž ulice Čs. exilu,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Revitalizace nezapomněla ani na parkování. „Lidé byli zvyklí parkovat podél cesty, bohužel to odporovalo normám a v podstatě to znemožňovalo průjezd vozidel záchranářů. Problémy měli i popeláři. Cestu jsme proto rozšířili o metr a půl směrem k domům. Vzniklo tak jednatřicet legálních míst. Další jsou plánována v následujících etapách, celkově by tam mělo vzniknout sto parkovacích stání,“ poznamenala místostarostka Petra Brodová, která má na starosti investice.

Veškeré přípravy na revitalizaci se uskutečnily v úzké spolupráci s místními lidmi. „Chtěli jsme od nich vědět, jak si lokalitu představují, co je trápí a co se jim naopak líbí. Pokud to jen bylo možné, jejich návrhy jsme zapracovali do finální podoby projektu. Podařilo se nám tak vyřešit to, na co lidé dlouhodobě upozorňovali: přebujelou zeleň, která vytvářela spoustu temných míst, špatný stav chodníků i vozovky a zabýváme se i problémy s parkováním. Participace s občany je pro nás důležitým prvkem plánování a budeme v ní pokračovat i v dalších projektech,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

A dalších projektů má Poruba připravenou spoustu. „Chystáme třeba revitalizaci druhého parku u Pokladu. Máme toho mnohem více, ale realizace je vždy otázkou financí. Pokud se nám je podaří získat, zvelebíme i další místa,“ doplnila starostka Lucie Baránková Vilamová.

Zdroj: Město Ostrava

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down