16.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt Výzkum využití odpadů z ovocných stromů jako zdroje cenných bioaktivních látek

(VŠÚO Holovousy) Cílem projektu TJ02000196 ,,Výzkum využití odpadů z ovocných stromů jako zdroje cenných bioaktivních látek“ řešeného v roce 2019 – 2021 byl rozsáhlý výzkum obsahových látek v biomase ovocných stromů.

V rámci projektu byly vyvinuty a následně validovány 2 chromatografické metody s DAD detekcí pro separaci hlavních fenolických látek v jabloních (´Topaz´, ´Golden Delicious, ´Angold´, ´Meteor´, ´Melrose´, ´Fuji´, ´Braeburn´, ´Lady Silvia´, ´Rubinstep´ a ´Rubin´) a hrušních (´Clapova´, ´Konference´, ´Williamsova červená´, ´Williamsova´, ´Charneuská´, ´Lucasova´, ´Highland´, ´Grosdemange´, ´Thirriotova´ a ´General Leclerc´).  Sledovaným materiálem bylo listí, kůra, pupeny, květy, štěpka i plody 10 odrůd jabloní a 10 odrůd hrušní. Získané výsledky jsou užitečným zdrojem souhrnných informací o analytických metodách stanovení fenolických látek a antioxidantů až po možné využití materiálu z ovocných stromů, především listí v jarním období, je bohatým zdrojem bioaktivních látek. Tento materiál lze dále využít ve formě extraktů, výluhů, čajových směsí a pro případný vývoj dalších doplňků stravy.  Rostlinné produkty získané z těchto odpadních materiálů představují další možnost, jak přinést do lidské výživy alternativním způsobem látky podporující lidské zdraví.
Na základě projektu byly sepsány 3 diplomové práce, výsledky byly zpracovány v rámci certifikované metodiky a publikací.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down