09.05.2014 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt Operačního programu – Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Základním cílem předloženého projektu na Vyšší odborné škole zahradnické (VOŠZa) je inovace programu Zahradní a krajinná tvorba nejen zkvalitněním výuky sepsáním nových studijních materiálů a realizací výuky vybraných předmětů v anglickém a německém jazyce, ale i v neposlední řadě plánujeme cílenou podporu podnikatelského přístupu u studentů v posledních ročnících.

Uskutečněním přednášek v anglickém a německém jazyce  lépe připravíme studenty VOŠZa na evropský trh práce. Zvláště studium v německém jazyce je významné pro trh práce v sousedních zemích, jako je Německo a Rakousko. Studium na VOŠZa vylepšíme i podporou stáží a praxí studentů na Školním statku Mělník a u budoucích zaměstnavatelů, čímž podpoříme jejich uplatnění na trhu práce. Druhou cílovou skupinu, tj. mělnické pedagogy z Vyšší odborné školy zahradnické podpoříme mobilitou  - exkurzemi, zvláště do zahraničí. Pro studenty VOŠZa, kteří mají zájem dále studovat na vysoké škole, připravíme studii o spolupráci VOŠZa s vysokoškolským sektorem z hlediska plynulého přechodu studentů na univerzity.

Cílem je obsahově prohloubit pedagogickou práci vyučujících, obohatit ji o nové odborné a didaktické poznatky. Obecným cílem je pak zejména rozvíjet celou oblast okrasného zahradnictví prostřednictvím nově vyškolených specialistů, kteří v oboru budou po skončení studia pracovat a pozvedávat jej na vyšší úroveň. Nezbytným cílem je rovněž to, aby tito odborníci zužitkovali své znalosti a dovednosti, podložené získanou certifikací Diplomovaný specialista, ve prospěch následného zkráceného získání bakalářského studia na příslušné VŠ.

Současná situace

V současnosti existuje vzdělávací program Zahradní a krajinná tvorba na VOŠZa Mělník, a to v tříleté denní a v tříapůlleté dálkové formě studia, který byl schválen akreditací v roce 2008. Studenti obdrží po ukončení vzdělání certifikaci Diplomovaný specialista, neexistuje ale možnost návaznosti na analogické vzdělání bakalářského studia ani jakékoli přímé prostupnosti, a jestliže chtějí absolventi získat bakalářské vzdělání, musejí ho studovat od začátku na vysoké škole.*

Ing. Helena Součková, CSc, Česká zahradnická akademie Mělník

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2013.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down