17.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognosfruit Praha 2013 předčil očekávání

Hlavní město Praha hostilo po tři dny 37. ročník mezinárodní ovocnářské konference Prognosfruit, na které jsou oficiálně oznamovány odhady sklizně jablek a hrušek na severní polokouli zahrnující ovoce jak pro přímý konzum, tak i zpracování, včetně vývoje světových cen jablečného koncentrátu.

Konference Prognosfruit je každoročně pořádaná světovou organizací pro jablka a hrušky World Apple and Pear Association (WAPA). Na přípravách a organizaci letošního ročníku akce se významně podílela i Ovocnářská unie ČR. Slavnostnímu zahájení konference na palubě historického parníku Vyšehrad, kterého se zúčastnilo přes 240 delagátů z 18 zemí, předcházelo uzavřené jednání předsednictva (WAPA).

Vlastní konferenci zahájil předseda evropského výboru pro ovoce a zeleninu COPA-COGECA Hans Van ES a předal slovo náměstkyni ministra zemědělství Jaroslavě Beneš Špalkové, která seznámila přítomné hosty s postavením ovocnářského odvětví v rámci naší zemědělské politiky. Rozsah pěstování a produkce ovocných druhů v České republice představil tajemník Ovocnářské unie Roman Chaloupka. Jedním z nejvýznamnějších přednášejících byl Ladislav Miko, zástupce ředitelky DG SANCO Evropské komise, který ve svém referátu seznámil přítomné s aktuálními problémy v oblasti bezpečnosti potravin a odpadového hospodářství. Výhled ve sklizni jablek a aktuální marketingové trendy přiblížili ve svých prezentacích Philippe Binard (tajemník WAPA) a Helwig Schwartau (Agramarktinformationen (AMI)). V sektoru hrušek představila aktuální výhled sklizně Raquel Izquierdo de Santiagová a analýzu trhu a aktuální marketingové trendy Helwig Schwartau. V odpolední sekci byly představené směry v mezinárodním obchodu s jablečným a pomerančovým koncentrátem. Zajímavým hostem konference byl rovněž Francois Laurens (INRA, Francie), který představil účastníkům aktuální trendy v aplikovaném výzkumu v oblasti pěstování jablek a hrušek v rámci projektu Fruitbreedomics, na němž se podílí i Česká republika.

Odhady sklizně jablek a hrušek v Evropě

Podle předběžných odhadů sklizně pro letošní rok ve výsledku vzroste celková produkce jablek v EU přibližně o 7 % oproti roku 2012 (o 6 % proti tříletému průměru) na 10 798 000 t. Celkové množství stolního ovoce však příliš velké nebude z důvodu vyššího podílu ovoce na zpracování (odhad +5 %) způsobeného chladným začátkem jara, opoždění sklizně o 10 až 15 dnů a velmi složité ochrany proti strupovitosti. V odrůdách jablek dojde k meziročnímu navýšení produkce odrůdy ´Golden Delicious´ o 11 % (2 545 000 t), ´Gala´ o 7 % (1 189 000 t) ´Idared´ o 8 % (1 060 000 t), ´Red Delicious´ o 5 % (569 000 t). Naopak u odrůd skupiny Jonagold se očekává pokles produkce o 6–12 %. U hrušek se odhaduje meziroční nárůst produkce o 18 %, oproti tříletému průměru se však očekává 2 % pokles. Celková sklizeň hrušek v Evropě by mněla dosáhnout 2 236 000 t. Sklizeň roku 2012 byla nejhorší za posledních 20 let (1 888 000 t). V odrůdách hrušek dojde k meziročnímu navýšení produkce odrůdy ´Konference´ o 14 % (794 000 t ), ´Abate Fetel´ o 20 % (308 000 t) a ´Williamsova´ o 10 % (279 000).

Podle tiskových materiálů OUČR zpracoval Arnošt Jílek*

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down