Profesní zkušenosti zahradního architekta Ing. Drahoslava Šonského, CSc.

V novém seriálu s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., postupně probereme práci zahradního architekta při návrhu nové zahrady, tzn. od prvního setkání s majitelem zahrady až po péči o nově založenou zahradu.

Dalo by se říci, že každý zahradní architekt má svůj rukopis. Co ovlivnilo podobu vámi navrhovaných rodinných zahrad ?

Zpočátku škola a pak vlastní vzdělávání. Dodnes buduji svoji odbornou knihovnu. Studoval jsem a studuji projekty zahradních architektů. Konkrétní návrhy zahrad, parků, veřejné zeleně zahradních architektů. I teď, když pracuji na složitější zakázce, se musím naladit. Vezmu odbornou literaturu, například soubory projektů různých zahradních architektů. Listuji, přemýšlím. Prvek řešení samozřejmě nezkopíruji, ale je to pro mě inspirace. K tomu chodím terénem nové zakázky, probírám se požadavky investora, sleduji okolí zahrady. Přemýšlím, dělám první skici pohledů, zákresy do fotografie a kompozici zahrady půdorysným řešením. Pomalu se začíná rodit nová zahrada.

A v neposlední řadě podobu mých zahrad ovlivňuje inspirace ze zahraničních cest. Jezdím na tematické zájezdy po zahradách Itálie, Francie, Nizozemska a zejména Anglie. Poznat krásu anglických zahrad doporučuji zejména mladým začínajícím kolegům. Uvidí zde poučné uplatnění sortimentů okrasných dřevin. Krásných míst je spousta, mně se nejvíce líbila královská botanická zahrada Kew v Londýně a v Edinburghu.*

Iva Neumannová

Zahradní ateliér Iva Neumannová

www.zahradni-atelier-in.cz

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down