Profesionální pomocníci

Značka italských specializovaných traktorů Goldoni, kterou na našem trhu od roku 2003 zastupuje společnost Cime Pelhřimov, s. r. o., se u nás stává stále známější. Uplatnění nachází ve všech zahradnických oborech. Co konkrétně nám mohou stroje této značky nabídnout jsme se zajeli podívat do jihomoravských Rakvic do dceřinné společnosti Cime-M, kam dorazily přímo z tovární haly dva nové traktory.

Univerzální traktor
Prvním z nich byla žhavá novinka – model Goldoni Aster 45, poprvé představený v loňském roce na veletrhu Agritechnika v Hannoveru. Tento robustní stroj je určen pro univerzální použití, od práce na polích přes sady, vinohrady a školky až po profesionální údržbu zelených ploch a komunální sféru. Vyniká především svou kompaktností a je vybaven dieselovým čtyřválcovým atmosférickým motorem Lombardini o výkonu 44 koní s maximálním točivým momentem 148 Nm při 2200 n/min. Chladič disponuje síťovinou typu Grill, která velmi usnadňuje jeho čištění. To jistě ocení většina zákazníků, protože práci v prašném prostředí se vyhne málokdo. Stroj má k dispozici 12 rychlostí vpřed i vzad s rychloreverzem, umožňujícím plynule přejít z jízdy dopředu v couvání. Zadní vývodový hřídel má k dispozici 540/1000 ot./min. Dle přání je možné zavést přední i mezinápravový vývodový hřídel.
Vývod hydrauliky má ve standardu také zadní část traktoru. Dle požadavku zákazníka však může být i jinde. Čerpadlo hydrauliky bez problémů zvládne 33 l/min. Rozchod kol je stavitelný od 1267 až po 1507 mm. Světlá výška je 323 mm. Délka je pak 3167 mm. Palivová nádrž o objemu 33 l je umístěna přímo před kabinou, takže nehrozí její proražení, které je bohužel například při mulčování meziřadí běžné.
Zejména díky své univerzálností jistě najde tato novinka uplatnění u širokého okruhu zákazníků.
Kromě Asteru 45 jsou k dispozici i slabší verze – Aster 35 a 40 s výkonem 33 respektive 36 k.

Do sadů a vinohradů
Druhým modelem byl Goldoni Star 85 Quadrifoglio (čtyřlístek). Tento traktor je díky svému výkonu (83 k) určen především do sadů a vinohradů, kde bez problémů zvládne všechny práce. Vybaven je vodou chlazeným čtyřválcovým turbo motorem VM Detroit s točivým momentem 290 Nm při 1400 n/min. Filtr vzduchu je dvoustupňový. Stejně jako u modelu Aster disponuje chladič osvědčenou síťovinou typu grill. Odstupňovaná převodovka má šestnáct synchronizovaných rychlostí vpřed a osm vzad s reverzem, který se velmi snadno ovládá reverzní pákou a umožňuje takzvanou rychlou zpátečku. To znamená, že lze přeřadit směr jízdy i když je traktor ještě v pohybu. Uzávěrka diferenciálu se snadno ovládá pomocí tlačítka. Star 85 Q je vybaven pěti až šesti hydraulickými okruhy (tři vzadu, dva vpředu). Výkon hydrauliky je 40 – 50 l/min. Její ramena dosahují zvedací síly 2500 kg. Rozchod kol je nastavitelný v rozmezí od 1350 do 1826 mm. Celodenní práci bez dotankování umožňuje 50 litrová nádrž umístěna za kabinou řidiče, takže stejně jako u Asteru nehrozí její proražení. K velké obratnosti přispívá i poloměr otáčení, který umožňuje uhel natočení předních kol 57º. Samozřejmostí je uhlíkový filtr. Do řady Star Q patří ještě dva stroje Star 75 Q (výkon 72 k) a nejsilnější Star 100 Q (výkon 95 k).
Náhon obou strojů je na dvě i čtyři kola.

Závěrem
Největší předností Asteru je jeho univerzálnost. Ocení ho zahradníci zabývající se nejen pěstováním rostlin, ale i například péčí o veřejnou zeleň.
Model Star 85 Q je zase naopak speciálem určeným především do sadů, kde vynikne jeho síla a obratnost. Jedno mají oba traktory společné – jsou určeny pro profesionální nasazení a uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *